Környei Ágnes

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban


További egyezmények

A kilencvenes évek forradalmi változást hoztak az emberi jogok terén Afrikában. Az ENSZ-egyezmény hatására a tagállamok megállapodtak a gyermekek jogairól. Az 1990 júliusában elfogadott Afrikai charta a gyermek jólétéről és jogairól196 1999 novemberében lépett életbe, az első regionális egyezmény e témában (46 ratifikáló). Az egyezmény az ENSZ és az AESZ vonatkozó egyezményeit, nyilatkozatait jelöli meg forrásul, külön kiemelve az AESZ 1979-es nyilatkozatát197 és az 1989-es ENSZ-egyezményt a gyermek jogairól.198 Óriási változást jelent a tradicionális felfogáshoz képest és bizonyítja, hogy azok a kísérletek, amelyek a nyugati szemléletű emberi jogi mozgalmakat megpróbálják diszkreditálni, nem jelentik azt, hogy a nemzetközi emberi jogi eszméknek ne lenne hatása egyáltalán a kontinensen.

Emberi jogok a nemzetközi kapcsolatokban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 260 5

A jegyzet kizárólag a nemzetközi emberi jogokkal, azaz az egyének és csoportok nemzetközileg elismert jogaival, e normák előmozdítását segítő mechanizmusokkal foglalkozik. Tárgyalja az emberi jogok fejlődést abból a szempontból, hogy az miként fogalmazódott meg, tartalmában hogyan bővült, illetve földrajzilag hogyan terjedt el.

A XX. századig nem voltak nemzetközi normák arra, hogyan kell az államoknak bánniuk saját állampolgáraikkal, azt az államok kizárólagos belső joghatósági körébe tartozónak tekintették. Nem volt nemzetközi jogi alap, hogy más államok közbenjárjanak vagy beavatkozzanak más állam állampolgárai érdekében. A Nemzetközi Emberi Jogi Törvény megszületése óta viszont részletes egyetemes jogalkotás folyik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kornyei-emberi-jogok-a-nemzetkozi-kapcsolatokban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave