Bánlaki Pál, Dömötör Ferenc, Hlinka József, Szabó Attila, Takács János Gábor, Vehovszky Balázs, Weltsch Zoltán

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája


Rozsdásodást gátló hatás

A kenőolajoknak az a tulajdonsága, hogy víz jelenlétében milyen mértékben védik meg a vas- és acélfelületeket a rozsdásodástól, a rozsdásodást gátló hatás. Egyes kenési rendszereknél (pl. gőzturbinák) elkerülhetetlen a víz jelenléte, és ennek következtében a rozsdásodás, hacsak az olaj nem nedvesíti a fémet a víznél jobban. A jól finomított, használatlan kenőolajok rozsdásodást gátló hatása kicsi, s a hőmérséklet emelésére csökken. Használat közben azonban gyakran keletkeznek olyan oxidációs termékek (szerves savak, észterek), amelyekből néhány század – sőt ezred – elegendő az olaj nedvesítő képességének ugrásszerű javítására, és a vizet kiszorítva a vas- és acélfelületekről – a rozsdásodás megakadályozására. A gyakorlatban minimális mennyiségű, különleges adalékanyagnak az olajhoz való keverésével érik el a rozsdásodást gátló hatást [9.2].

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 272 8

A diagnosztikai módszerek szorosan kapcsolódnak az állapotfigyelő karbantartás köréhez. Ilyen stratégia alkalmazása esetén ugyanis a gépen, berendezésen időszakosan vagy folyamatosan műszeres műszaki állapotvizsgálatot végeznek. Az így kapott információt használják fel a javítási munkákhoz. A gép, berendezés műszaki állapotának rendszeres figyelése, dokumentálása, az elhasználódás törvényszerűségeinek feltárása alapján határozzák meg a javítás várható időpontját, várható mértékét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/banlaki-domotor-hlinka-szabo-takacs-vehovszky-weltsch-jarmugyartasi-folyamatok-diagosztikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave