Bánlaki Pál, Dömötör Ferenc, Hlinka József, Szabó Attila, Takács János Gábor, Vehovszky Balázs, Weltsch Zoltán

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája


Az AE hullámok alapismeretei

Az akusztikus emisszió jelenségének egyfajta eredeti, pontos definíciója szerint, a szilárd testben tárolt energia felszabadulása közben keletkező rugalmas hullámcsomag. A tárolt energia az anyagban az idő múlásával az anyagszerkezet változása révén spontán is felszabadulhat, de jellemzően külső hatás, mechanikai igénybevétel vagy pl. hőhatás idézi elő a változást. Az anyagszerkezetben levő mechanikai feszültségek hatására strukturális átrendeződések, rugalmas és képlékeny alakváltozások, valamint repedések keletkezhetnek, ezek azután elmozdulhatnak, ill. kiterjedhetnek. A folyamat során a változások helyén kis energiájú, tranziens mechanikai feszültséghullámok, rezgések keletkeznek, ezeket a helyeket akusztikus emissziós forrásnak nevezhetjük [3.7]. Anyagszerkezet-tani, szilárdtest-fizikai szempontból a kutatások az ún. mikroszkopikus forrásokra irányulnak:

Járműgyártási folyamatok diagnosztikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 272 8

A diagnosztikai módszerek szorosan kapcsolódnak az állapotfigyelő karbantartás köréhez. Ilyen stratégia alkalmazása esetén ugyanis a gépen, berendezésen időszakosan vagy folyamatosan műszeres műszaki állapotvizsgálatot végeznek. Az így kapott információt használják fel a javítási munkákhoz. A gép, berendezés műszaki állapotának rendszeres figyelése, dokumentálása, az elhasználódás törvényszerűségeinek feltárása alapján határozzák meg a javítás várható időpontját, várható mértékét.

Hivatkozás: https://mersz.hu/banlaki-domotor-hlinka-szabo-takacs-vehovszky-weltsch-jarmugyartasi-folyamatok-diagosztikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave