Bartos Huba (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIII.

Új irányok és eredmények a mondattani kutatásban


A rekurzió az afázia feltételei között

2.1. Az agyi katasztrófák, sérülések következtében előálló nyelvi korlátozottságok, afáziák esetében releváns föltételezés, hogy ezek valamilyen módon okozhatják a rekurzív műveletek lehetséges korlátozódását. A rekurzió vizsgálata az afázia feltételei között új problémákat vet fel. Zimmerer és Varley (2010) az elsők között vizsgálta a nyelvi és egyes rekurziót mutató mentális műveletek viszonyait agrammatikus afáziás személynél. A vizsgált 62 éves, angol nyelvű férfi CT-je agyi érkatasztrófa által okozott, nagykiterjedésű, a baloldali homloklebeny hátulsó tekervényét, a kérgi és kéreg alatti területeket, továbbá a halántéklebeny felső területét egészen a fali lebeny határáig érintő léziót mutatott. A teszteket az agyi katasztrófa megtörténte után 7 évvel folytatták. Zimmerer és Varley leírja, hogy a vizsgálati személy stabil nyelvi mintázatot mutatott: nyelvi produkciójában a gyakori lexikai egységeket és a gyakori (föltehetően lexikalizált) frázisszerkezeteket alkalmazta. A nyelvi értésben a szavak jelentését helyesen kódolta, az egyszerű mondatokét is, viszont nem volt képes interpretálni azokat a mondatokat, melyek jelentése nem volt kinyerhető pusztán a mondat által tartalmazott szavak szemantikai tartalmából. Például nem volt képes korrekten interpretálni a feltételes mondatokat, sem hangzó, sem vizuális modalitásban. A nyelvi produkciót felmérő tesztfeladatokban alacsony teljesítményt nyújtott, viszont kifejezetten jó teljesítményt nyújtott a lexikai megértést, a beszélt és az írott szavaknak és képeknek a párosítását kívánó feladatokban és a szinonimák megítélésében. A szintaktikai szerkezeti feldolgozást értékelő tesztfeladatokban találgatás szintű teljesítményt nyújtott. Zimmerer és Varley szerint ez az összképből adódik: a vizsgálati személy nem mutatott bizonyítékot arra, hogy rekurzív műveleteket alkalmazna a nyelvi szintaxisában. Ennek ellenére kommunikációja alkotó jellegű volt, kézi gesztusai, leírt szavai és rajzai gazdagok, változatosak voltak, sokféle témáról tudott információkat adni, beleértve az oksági viszonyokat, több ágenst magukba foglaló, összetett eseményeket is.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIII.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok 23. kötetének központi témája a szintaxis helye a modern nyelvelméletben. A kötet egyúttal tisztelgés is Kiefer Ferenc akadémikus előtt, 80. születésnapja alkalmából.

Az első rész (Elméletek, modellek, univerzálék) tanulmányai részben kevésbé ismert nyelvészeti modellek szintaktikai alkalmazhatóságát mutatják be, részben az általános tipológia szintjén működő információszerkezeti elveket, mintázatokat vizsgálják.

A második rész (Modulok és kapcsolódásaik) a modern grammatikaelmélet egyik legsajátosabb, eredményeit tekintve talán leggyümölcsözőbb vizsgálati módját követő, az emberi elme részeként feltételezett nyelvi rendszer egyes összetevői közötti kapcsolódásokat tanulmányozó cikkekből áll. Találunk itt elemzéseket a szintaxis és a szemantika, a szintaxis és a prozódia együttműködéséről, valamint arról, hogy a szintaxis, a tudatelmélet és az afáziás jelenségek együttes vizsgálata milyen új következtetésekre vezethet.

A kötet harmadik része (A fókusz kérdésköre) három olyan tanulmányt tartalmaz, amelyek a fókuszjelenségek megfelelő értelmezéséről újabban felpezsdült szakmai vitához szólnak hozzá, teljesen új megközelítéseket, elemzéseket, megfontolásokat javasolva. Jól látható belőlük, hogy noha a fókuszálás a magyar nyelvben önálló szintaktikai konstrukció, alkalmazásának feltételeit jól leírni és magyarázni csak a szemantika és a pragmatika felől közelítve, információszerkezeti alapokon lehetséges.

A kötet negyedik része (Elemzések, alkalmazások) esettanulmányokat gyűjt egybe, amelyek az általános mondattani elméleteket a magyar nyelv egyes jelenségeinek kezelésére alkalmazzák.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartos-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxiii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave