Prószéky Gábor, Váradi Tamás (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Nyelvtechnológiai kutatások


Konklúzió

Amint az áttekintésünkből kiderül, a nyelvészeti elméletek és a számítógépes lexikonok egyaránt nagy mértékben támaszkodnak arra a feltételezésre, hogy a vonzatok többnyire kötelezőek és specifikusak az adott régensre (kivéve a FrameNet lexikont, amely nem különbözteti meg a vonzatokat és a szabad határozókat). A számítógépes lexikonokról emellett elmondható, hogy gyakrabban alapoznak többé-kevésbé önkényes szerkesztési elvekre1 – ez azonban a lexikon koherenciájának rovására mehet, így véleményünk szerint mindenképp kerülendő. Amint a következő részben a magyar vonzattesztek áttekintése során látni fogjuk, ezek nem használhatók következetesen, illetve nem biztosítanak kellő lefedettséget a magyar nyelvi adatokra. Olyan megoldást keresünk tehát, amely egyszerre nyújt fogódzót a vonzatok azonosításához, és teszi lehetővé, hogy – az argumentumrealizációs elméletek célkitűzéseihez hasonlóan – olyan lexikai reprezentációt alkossunk, amelyben természetes osztályokra általánosíthatóvá válnak az igei szintaxis megjósolható aspektusai.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A mai számítógépeken futó legtöbb alkalmazás találkozik az emberi nyelvek beszélt vagy írásos formájának valamelyikével: leveleink, híreink, könyveink, tudományos publikációink valamilyen emberi nyelven íródnak, és a gépek ezeket a szövegeket segítenek létrehozni, kijavítani, lefordítani vagy éppen keresni bennük. Ezeknek a tevékenységeknek a leírására a human language technologies elnevezést használja a nemzetközi szakirodalom. Magyarul ez a fogalom nyelvtechnológia néven vonult be a szakmai köztudatba. Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok 24. kötete a nyelvtechnológia legújabb hazai kutatásait állítja a középpontba.

A tanulmányok reprezentatív áttekintést szándékoznak adni a magyar nyelvtechnológia jelenleg használt módszereiről és legújabb eredményeiről: a kötet a hazai gépi nyelvészet történetének áttekintésével indul, majd egy-egy írás foglalkozik a szóalaktan, a főnévi csoportok, a tulajdonnevek, a hatóköri relációk, a birtokos és a koreferenciális szerkezetek gépi kezelésével, az igék lexikai reprezentációjával és az analógiás tanulással. Felvillantjuk a modern nyelvtechnológiának a szociolingvisztikában, a metaforikus nyelvhasználat gépi kezelésében, az emberŚgép kommunikáció különféle vonatkozásainak vizsgálatában és a nyelvtörténeti kutatásban való felhasználását is. A kötetet egy a szorosan vett nyelvtechnológiával közvetlenül szomszédos terület, a hangzó anyagok gépi feldolgozásával és létrehozásával foglalkozó beszédtechnológia két kutatási összefoglalója zárja.

A pontosan ötven évvel ezelőtti első hazai számítógépes nyelvészeti konferencia egyik fontos szereplője s az azóta eltelt ötven év jelentős részében az Általános Nyelvészeti Tanulmányok sorozat egyik szerkesztője, Szépe György közvetlenül kötetünk megjelenése előtt hunyt el. Munkánkkal az ő emléke előtt is tisztelgünk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-proszeky-varadi-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxiv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave