Prószéky Gábor, Váradi Tamás (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Nyelvtechnológiai kutatások


Bevezetés

Évtizedekkel ezelőtt, amikor a számítógép először megjelent a környezetünkben, ez a környezet szakemberek (elsősorban matematikusok, egyéb természettudósok, csak később informatikusok) szűk csoportjára szorítkozott, azokéra, akik „értették a számítógép nyelvét”. Eme exkluzivitás következtében a „kívülállók” a számítógépet valami megközelíthetetlennek, misztikusnak és olyannak tekintették, ami az ő világuktól merőben különböző, és szinte adottnak tekintették, hogy annak (meg)léte nem befolyásolja saját hétköznapjaikat. Pedig ha jobban belegondolunk, a számítógép is az ember teremtménye, így az embertől nehezen különíthető el, ráadásul olyan feladatokat bízunk rá, amelyek ilyen vagy olyan mértékben, de mégis az ember szolgálatát jelentik. Egy hosszú evolúció eredményeként ezek a feladatok egyre inkább hétköznapi életünkhöz kezdtek közeledni, azaz egyre határozottabban érzékelhettük, hogy használatával „rólunk van szó” (egy levél megszerkesztésétől adóbevallásunkig vagy egy vonatjegy megvásárlásáig). Mivel most már nem csupán egy szűk kört érintő feladatról van szó (mint amilyen például egy termelési folyamat irányítása vagy az élve születések száma trendjének kiszámítása), mi, a hétköznapi felhasználók valóban úgy kívánunk tekinteni a számítógépre, mint ami emberi létezésünk része. Azaz – ha már bennünket szolgál – legyen a gép „gondolkodásában” is olyan, mint amilyenek mi vagyunk.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A mai számítógépeken futó legtöbb alkalmazás találkozik az emberi nyelvek beszélt vagy írásos formájának valamelyikével: leveleink, híreink, könyveink, tudományos publikációink valamilyen emberi nyelven íródnak, és a gépek ezeket a szövegeket segítenek létrehozni, kijavítani, lefordítani vagy éppen keresni bennük. Ezeknek a tevékenységeknek a leírására a human language technologies elnevezést használja a nemzetközi szakirodalom. Magyarul ez a fogalom nyelvtechnológia néven vonult be a szakmai köztudatba. Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok 24. kötete a nyelvtechnológia legújabb hazai kutatásait állítja a középpontba.

A tanulmányok reprezentatív áttekintést szándékoznak adni a magyar nyelvtechnológia jelenleg használt módszereiről és legújabb eredményeiről: a kötet a hazai gépi nyelvészet történetének áttekintésével indul, majd egy-egy írás foglalkozik a szóalaktan, a főnévi csoportok, a tulajdonnevek, a hatóköri relációk, a birtokos és a koreferenciális szerkezetek gépi kezelésével, az igék lexikai reprezentációjával és az analógiás tanulással. Felvillantjuk a modern nyelvtechnológiának a szociolingvisztikában, a metaforikus nyelvhasználat gépi kezelésében, az emberŚgép kommunikáció különféle vonatkozásainak vizsgálatában és a nyelvtörténeti kutatásban való felhasználását is. A kötetet egy a szorosan vett nyelvtechnológiával közvetlenül szomszédos terület, a hangzó anyagok gépi feldolgozásával és létrehozásával foglalkozó beszédtechnológia két kutatási összefoglalója zárja.

A pontosan ötven évvel ezelőtti első hazai számítógépes nyelvészeti konferencia egyik fontos szereplője s az azóta eltelt ötven év jelentős részében az Általános Nyelvészeti Tanulmányok sorozat egyik szerkesztője, Szépe György közvetlenül kötetünk megjelenése előtt hunyt el. Munkánkkal az ő emléke előtt is tisztelgünk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-proszeky-varadi-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxiv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave