Prószéky Gábor, Váradi Tamás (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Nyelvtechnológiai kutatások


Névszói kategóriák

Régi problémája a leíró nyelvtanoknak, hogy be lehet-e (és ha igen, hogyan) sorolni egyértelműen a névszói alakokat valamelyik névszói kategóriába (l. többek között Moravcsik I997). A melléknevek és a számnevek a főnevekkel átfedő osztályokat alkotnak, és nehéz egyértelmű disztribúciós teszteket adni, amelyeknek alapján ezek a kategóriák egyértelműen megkülönböztethetőek lennének. Ezen a helyzeten a morfológiai vizsgálatok sem segítenek, mivel mind a melléknevek, mind a számnevek felvehetik az összes főnévi inflexiót egyes „elliptikus” és „nominalizáló” kontextusokban: pl. Nem szeretem a kiváncsiakat; Ez az én nagy labdám, az meg a te kicsid; Bátraké a szerencse; Összeültek a nyolcak; Négyet rendeltem; Az ő öt könyve meg az én hármam. Itt és a többi hasonló példában vitatható, hogy az adott melléknév vagy számnév a saját „prototipikus” mondattani funkciójában szerepel-e, de melléknév, illetve számnév voltuk mellett számos érv szól. Nyilvánvaló, hogy a mondatokban különböző funkciókban álló ugyanazon elemek megkülönböztetése nem lehet a feladata egy csak szóalakokat vizsgáló morfológiai elemzőnek, és így az annotációnak sem. Így például a pék barátom és a szomszéd Józsi típusú szerkezekben az első főnév módosító szerepű (ahogyan tipikusan a melléknevek), a szépek imádata és a kevés is sok típusú szerkezetekben a melléknév, illetve a számnév főnévi jellegű (birtokos szerkezeten belül, illetve alanyként áll); ezt a tényt azonban nem érdemes az adott alakok többszófajúsága mellett felhozni, mert akkor a névszók jelentős többségével ezt kellene tennünk, és így értelmetlenül sok többszörös annotációt kapnánk. (A kizárólag melléknévinek tartott toldalékok, mint amilyen a közép- és felsőfok jele, sem adnak jobb fogódzót, ezek ugyanis a mellékneveken kívül egyes számnevekkel is lehetségesek (pl. több, kevesebb, legelső), és egyes konstrukciókban főnevekhez is járulhatnak: pl. székebb a széknél.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A mai számítógépeken futó legtöbb alkalmazás találkozik az emberi nyelvek beszélt vagy írásos formájának valamelyikével: leveleink, híreink, könyveink, tudományos publikációink valamilyen emberi nyelven íródnak, és a gépek ezeket a szövegeket segítenek létrehozni, kijavítani, lefordítani vagy éppen keresni bennük. Ezeknek a tevékenységeknek a leírására a human language technologies elnevezést használja a nemzetközi szakirodalom. Magyarul ez a fogalom nyelvtechnológia néven vonult be a szakmai köztudatba. Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok 24. kötete a nyelvtechnológia legújabb hazai kutatásait állítja a középpontba.

A tanulmányok reprezentatív áttekintést szándékoznak adni a magyar nyelvtechnológia jelenleg használt módszereiről és legújabb eredményeiről: a kötet a hazai gépi nyelvészet történetének áttekintésével indul, majd egy-egy írás foglalkozik a szóalaktan, a főnévi csoportok, a tulajdonnevek, a hatóköri relációk, a birtokos és a koreferenciális szerkezetek gépi kezelésével, az igék lexikai reprezentációjával és az analógiás tanulással. Felvillantjuk a modern nyelvtechnológiának a szociolingvisztikában, a metaforikus nyelvhasználat gépi kezelésében, az emberŚgép kommunikáció különféle vonatkozásainak vizsgálatában és a nyelvtörténeti kutatásban való felhasználását is. A kötetet egy a szorosan vett nyelvtechnológiával közvetlenül szomszédos terület, a hangzó anyagok gépi feldolgozásával és létrehozásával foglalkozó beszédtechnológia két kutatási összefoglalója zárja.

A pontosan ötven évvel ezelőtti első hazai számítógépes nyelvészeti konferencia egyik fontos szereplője s az azóta eltelt ötven év jelentős részében az Általános Nyelvészeti Tanulmányok sorozat egyik szerkesztője, Szépe György közvetlenül kötetünk megjelenése előtt hunyt el. Munkánkkal az ő emléke előtt is tisztelgünk.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-proszeky-varadi-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxiv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave