Pléh Csaba (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

A kognitív szempont a nyelv pszichológiájában


A mentálisállapot-tulajdonítás kognitív alapjai

„Nem áll szándékomban egész »beszélő életünket« bonyolult pszichológiai esetek seregével benépesíteni, nem reménykedem abban sem, hogy megoldok valamiféle, a szándékolásra vonatkozó pszichológiai talányt, de szeretnék röviden érvelni a mellett, hogy semmiféle speciális nehézség nem keletkezik azáltal, ahogy a »szándék« szót a jelentéssel kapcsolatban használom” – írja kulcsfontosságú munkájában Grice (1997, 196, ford. Terestyéni Tamás). Nos, a részben a relevanciaelmélet által inspirált hatalmas mennyiségű, nagyrészt empirikus, kisebb részben fogalmi jellegű pszichológiai kutatás fényében Grice szándéka ellenére benépesedett a nyelv és a kommunikáció kutatása „bonyolult pszichológiai esetek seregével”; s úgy tűnik, még egy sor „speciális nehézség” is származott abból, hogy a szándék és a jelentés fogalma között ilyen szoros kapcsolat jött létre. Az elmúlt évtizedekben ugyanis a kognitív lélektan, ezen belül a kognitív fejlődéslélektan, majd később a kognitív idegtudományok egyik fő érdeklődési területévé vált az az emberi képesség, hogy különféle ágenseknek viselkedésük és kontextuális információk alapján mentális állapotok koherens halmazát tulajdonítsuk, s cselekvéseiket e tulajdonított mentális állapotok kölcsönhatásainak következményeként értelmezzük. Már az 1970-es évek végén fellendülő empirikus pszichológiai kutatás kezdetein világossá vált, hogy mind fogalmi hátterét, mind operacionalizációját, mind pedig a nyert adatok értelmezését tekintve igen összetett jelenségkörről van szó. (A hazai szakirodalomban például Kiss (2005) ma is jó forrás az alapvető kérdéseket és empirikus pszichológiai eredményeket tekintve; ezeket szűkebb fókusszal magam is tárgyaltam (Győri 2006); az igen gazdag nemzetközi szakirodalomban a filozófiai-fogalmi alapokról például Carruthers és Smith (1996) kötete nyújt jó tájékozódást.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok a modern magyar nyelvészet egyik legfontosabb fóruma. Tematikus kötetei egyszerre mutatnak be eredeti elemzéseket és összefoglaló, illetve elméleti tanulmányokat, melyek évtizedes távlatban befolyásolják a hazai nyelvészeti érdeklődést és az egyetemi oktatást.

Ez a legújabb kötet nem általános kognitív nyelvészet szeretne lenni. Azt mutatja be, hogy a nyelv elsajátítására, mentális leképezésére és használatára vonatkozó elképzelésekben, átfogó elméletekben, interdiszciplináris értelmezésekben és kísérletekben hogyan jelenik meg a nyelvi rendszer és az emberi megismerő rendszer kapcsolata. A tanulmányok hangsúlya elsősorban pszicholingvisztikai. Új elem, hogy fordításokkal megjelenítjük néhány Magyarországon, illetve Magyarországon is dolgozó kolléga munkáit.

A kötet a kognitív nyelvszemlélet számos alapvető kérdésére kitér. Bemutatja, hogyan kérdőjelezi meg ez a felfogás a nyelv és a nyelvészet önállóságát, amikor a nyelvet mint az emberi megismerés (kogníció) általános rendszereinek egyikét képzeli el, amelynek szabályszerűségeit az általános kognitív rendszer szabályszerűségei magyarázzák. Bemutatja, hogyan jelennek meg az elsajátításban, a tanulásban és a használatban is a „pusztán nyelvinél” általánosabb mechanizmusok.

A tanulmányok feltárják a kognitív szempont jelenlétét a nyelvi rendszer kreativitásának, összetevőinek, emlékezeti és észlelési illesztéseinek keretében. Több dolgozat elemzi a kognitív meghatározókat a nyelv keletkezésében, illetve a gyermeknyelvben.

A kognitív szempont megjelenik az agysérülésekhez kapcsolódó, afáziás jellegű és az egyéb, pl. az autizmus spektrummal érintkező nyelvi nehézségek értelmezésében is. A kultúra és a nyelvhasználat (a pragmatika) illesztésének gazdag választékát is bemutatja a kötet, a metaforák alternatív elméleteitől kezdve a gondolatterjedés és a nyelvi változás kognitív összetevőiig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-kenesei-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave