Pléh Csaba (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

A kognitív szempont a nyelv pszichológiájában


Minél elterjedtebb egy nyelv, annál inkább leegyszerűsödik

A hagyományok és megoszlásuk tehát egyszerre függ helyi tényezőktől, amelyeket a társadalomtudományok tanulmányoznak, és általánosabb tényezőktől, ezek a pszichológia uralma alatt állnak. Minél hosszabb, keskenyebb és sűrűbb láncokon terjed egy hagyomány, annál nagyobb az általános vonzerő szerepe. Lehet empirikus igazolást találni ezekhez a hipotézisekhez egy újabb nyelvészeti kutatási irányban. Egyre nő azoknak a szerzőknek a száma, akik szerint a nyelvek közötti formai eltérések terjedési kontextusukkal kapcsolatosak. A legelterjedtebb nyelvek, amelyeket a legváltozatosabb embercsoport beszél, egyszerűbbek, így tanulhatóbbak, mint a többi. Az ezt a felfogást hirdetők eltérnek a chomskyánus iskolától. Nem ugyanúgy képzelik el a nyelvek kulturális fejlődésében a kognitív korlátok szerepét. A chomskyánus távlat szerint számos korlátja van a nyelvelsajátításnak, amelyek specifikusak és bizonyos típusú nyelvek létrejöttét teszik lehetővé. Bizonyos nyelvek egyszerűen nem lehetségesek (Chomsky 1980; Pinker 1999). Újabban finomabban is megfogalmazódott az, hogy az emberi megismerés hogyan befolyásolja a nyelvek evolúcióját. Nicholas Evans és Stephen Levinson (2009) adatokat mutat be arról, hogy minden olyan nyelvi formával kapcsolatban vannak kivételek, amelyeknek a Chomsky-követők perspektívájában egyetemesnek kell lenniük. Evans és Levinson szerint erős tendenciákról van szó: bizonyos tényezők könnyebben megjelenhetnek, mint mások. Ha ezek a tényezők előtérbe kerülnek, az nem azért van, mintha a nyelv elsajátítására és produkálására specializált mentális mechanizmus igen precíz tényezők hatása alatt állna. Lehet, hogy ennek oka az általános kognitív korlátokban keresendő, amelyek megvannak a nyelvelsajátításban és minden más olyan kognitív folyamatban, amelyek észleléssel és emlékezéssel kapcsolatosak. Az is lehet, hogy a nyelvek fejlődését befolyásoló korlátok inkább a kommunikációval, mint az elme működésével kapcsolatosak.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok a modern magyar nyelvészet egyik legfontosabb fóruma. Tematikus kötetei egyszerre mutatnak be eredeti elemzéseket és összefoglaló, illetve elméleti tanulmányokat, melyek évtizedes távlatban befolyásolják a hazai nyelvészeti érdeklődést és az egyetemi oktatást.

Ez a legújabb kötet nem általános kognitív nyelvészet szeretne lenni. Azt mutatja be, hogy a nyelv elsajátítására, mentális leképezésére és használatára vonatkozó elképzelésekben, átfogó elméletekben, interdiszciplináris értelmezésekben és kísérletekben hogyan jelenik meg a nyelvi rendszer és az emberi megismerő rendszer kapcsolata. A tanulmányok hangsúlya elsősorban pszicholingvisztikai. Új elem, hogy fordításokkal megjelenítjük néhány Magyarországon, illetve Magyarországon is dolgozó kolléga munkáit.

A kötet a kognitív nyelvszemlélet számos alapvető kérdésére kitér. Bemutatja, hogyan kérdőjelezi meg ez a felfogás a nyelv és a nyelvészet önállóságát, amikor a nyelvet mint az emberi megismerés (kogníció) általános rendszereinek egyikét képzeli el, amelynek szabályszerűségeit az általános kognitív rendszer szabályszerűségei magyarázzák. Bemutatja, hogyan jelennek meg az elsajátításban, a tanulásban és a használatban is a „pusztán nyelvinél” általánosabb mechanizmusok.

A tanulmányok feltárják a kognitív szempont jelenlétét a nyelvi rendszer kreativitásának, összetevőinek, emlékezeti és észlelési illesztéseinek keretében. Több dolgozat elemzi a kognitív meghatározókat a nyelv keletkezésében, illetve a gyermeknyelvben.

A kognitív szempont megjelenik az agysérülésekhez kapcsolódó, afáziás jellegű és az egyéb, pl. az autizmus spektrummal érintkező nyelvi nehézségek értelmezésében is. A kultúra és a nyelvhasználat (a pragmatika) illesztésének gazdag választékát is bemutatja a kötet, a metaforák alternatív elméleteitől kezdve a gondolatterjedés és a nyelvi változás kognitív összetevőiig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-kenesei-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave