Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Bevezetés

Humán tapasztalatok alapján az 1960-as évektől kezdve egyre több kutatás foglalkozott a perinatális táplálás hatásával és jelentőségével. A szervezett egészségügyi ellátásnak köszönhetően a betegek folyamatos követésével olyan nagy adatbázisok jöttek létre, amelyek lehetőséget teremtettek számos összefüggés felderítésére. Az adatok azt mutatják, hogy a kis súllyal született csecsemőknél felnőttkorban nagyobb bizonyos betegségek – például a szív- és érrendszeri problémák, a magas vérnyomás, illetve a 2-es típusú diabetes – előfordulási gyakorisága (McMillen és Robinson, 2005; Godfrey és Barker, 2007). Az ok-okozati összefüggések feltárására csak tíz-tizenöt éve került sor, a prenatális időszakban zajló élettani folyamatok pontosabb megismerése és a molekuláris genetikai ismeretek bővülése nyomán. Az idevonatkozó kutatások arra hívják fel a figyelmet, hogy a magzat táplálóanyag-ellátása a sejtek, illetve a szervezet úgynevezett „fejlődési programját” is meghatározza. A fejlődés kritikus időszakaiban történő beavatkozás – például a szűkös vagy éppen egy célzott táplálóanyag-bevitel – egy egész életre meghatározó jelentőségű változásokat indukálhat. A humán kutatásokban alkalmazott állatmodellek eredményei az agrárszakemberek számára is értékes információkkal szolgálnak, hiszen az újszülött állatok élősúlya és a korai növekedési intenzitás nagymértékben befolyásolja a gazdasági haszonállatok életteljesítményét és ezáltal az állati eredetű élelmiszerek előállításának hatékonyságát.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave