Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


In ovo takarmányozás

Az in ovo technikát a korai vakcinázási programok fejlesztése során használták először az 1980-as években. A tojásban történő immunizálás azért volt kézenfekvő, mert a 12–14 napos embrióban már fejlődésnek indul a T- és B-sejtes immunválasz-készség, ezáltal számos vírusos fertőzés korai védelmét segíti (Marek-féle betegség, baromfipestis, fertőző bronchitis; Johnston et al., 1997). A kelést megelőző vakcinázás nagy előnye, hogy a madarak immunreakciója hagyományos módszerrel oltott társaikhoz képest előbb kialakul, és azzal azonos védelmet biztosít (Rautenschtein és Haase, 2005). A technika akkor vált a gyakorlat számára is alkalmazhatóvá, amikor sikerült gépesíteni az injektálást. A gépesítésre azért volt szükség, mert csak így lehetett megoldani a nagy mennyiségű tojás egyszerre történő immunizálását, valamint a szúrás mélységének és az oldat mennyiségének standardizálását. Az idevonatkozó vizsgálati adatok azt mutatják, hogy a tojásba történő injektálással ugyan valamelyest romlanak a kelési eredmények (≈0,5%), de a naposmadarak vitálisabbak, és a brojlernevelés során is kevesebb az elhullás. Összességében 1,0–1,5%-kal kisebb a mortalitás, mint a hagyományos programokkal végzett vakcinázás során (Johnston et al., 1997). Az in ovo vakcinázás mára széles körben elterjedt, főként az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában, de hazánkban is vannak olyan keltetők, amelyek rendelkeznek a speciális berendezéssel.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave