Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


A várható globális és hazai éghajlatváltozás

A különböző IPCC-jelentések az éghajlat várható alakulására adnak becsléseket annak függvényében, hogy a jövőben miként alakulnak a légköri viszonyok. Mivel a globális felmelegedés fő oka az egyre növekvő üvegházgáz-kibocsátás, az éghajlati szcenáriók a jövőben várható kibocsájtás alapján készülnek. A tényadatok azt mutatják, hogy a 2007-es IPCC-jelentés hat SRES-emissziós forgatókönyve (Special Report on Emission Scenarios) tartalmazza a legjobb becsléseket és a felszíni levegő globális átlagolt melegedésének valószínű tartományait. Az IPCC első jelentése óta az előrejelzések évtizedenként +0,15–0,3 °C közötti hőmérséklet-emelkedést prognosztizáltak. Ezekről az értékekről ma már tudjuk, hogy átlagosan 0,2 °C/évtized volt. A modellvizsgálatok szerint még ha az összes sugárzási kényszert (a megnövekedett üvegházgázok által okozott energiatöbbletet) a 2000. évi szintnek megfelelően állandónak tekintjük is – elsősorban az óceánok lassú válaszreakciója miatt –, a következő két évtizedben további, körülbelül 0,1 °C/évtized melegedés következik be. Közel kétszer ilyen gyors melegedés (0,2 °C/évtized) várható abban az esetben, ha a kibocsátás a SRES-forgatókönyveknek megfelelően alakul (Éghajlatváltozás, 2007). Ma már teljesen egyértelmű, hogy ha az üvegházgázok jelenlegi vagy azt meghaladó mértékű kibocsájtása a 21. században tovább folytatódik, akkor az további melegedést fog okozni az éghajlati rendszerben, és számos negatív változást fog indukálni. Az előrejelzések szerint ezek a változások valószínűleg nagyobbak lesznek, mint a 20. században megfigyeltek (15.1. táblázat).

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave