Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


A CAM-típusú CO2-megkötés

A CO2-megkötés úgynevezett CAM (Crassulaceae Acid Metabolism) útja a biokémiai lépéseket és a részt vevő enzimeket tekintve nagyon hasonlít a C4-es CO2-fixációs úthoz. A CAM-típusú növények arid, sivatagi, tartósan vízhiányos környezetben, félszáraz, évszakos vízellátású szubtrópusi klímán vagy fluktuáló vízellátású trópusi környezetben (epifiton fajok) fordulnak elő. A szélsőséges környezeti feltételekhez való alkalmazkodás során CO2-koncentráló mechanizmust fejlesztettek ki. A C3-as és C4-es növényektől eltérően a CAM növények az éjszakai órákban nyitják a sztómáikat, és nappal zárják őket. Az éjszakai órákban a fixált szenet 4 szénatomos szerves sav formájában raktározzák a vakuólumban, és az ennek a nappali órákban – zárt sztómák mellett – történő bomlásával képződő CO2-t asszimilálják a Calvin–Benson-ciklusban. Ezekben a növényekben a CO2-megkötés reakciói ugyanabban a szövetben mennek végbe, de a két karboxilációs lépés időben elkülönülten játszódik le. Ezt a mechanizmust a Crassulaceae család egyes fajaiban figyelték meg először. A CAM rövidítés kezdő C betűje erre a családnévre utal.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave