Winkler Gusztáv

Erődépítészet

(A kezdetektől 1880-ig)


A klasszikus, „II. periódusú” rendszerek (1540–1570)

A XV. század vége körül kristályosodtak ki azok az elképzelések, amelyek tisztázták az erődítmények védelmi lehetőségeit, a támadások, falrombolások elleni tevékenységet. Nyilvánvalóvá lett a tüzérség szerepe, várható hatásai. Ezek után már a fejlődés menetét nem az elvi változások, hanem a technikai lehetőségek fejlődése irányította. Természetesen az alapelveken több mérnök többféle megoldást is javasolhatott. Az első olyan általános rendszert, amit több évtizedig szinte változatlanul alkalmaztak itáliai kialakulása alapján, „II. periódusú rendszernek” vagy „óolasz” erődítési rendszernek nevezhetjük. Viszonylag sok mérnök tervezett e rendszerben (8.12. ábra). A rendszer alapelvei a következők: a most már a falakkal azonos magasságú bástyákat a tüzérség hatásos lőtávolságának megfelelően építik. Az oldalozó tüzérség a kívánalmaknak megfelelően kazamatázott, esetenként (főleg magas építésű bástyáknál) fül mögé rejtett. Általánosságban kimondható, hogy a bástyák homlokfalai lényegesen rövidebbek a védett kötőgátak hosszánál. Az ostromlók elleni távolharcra a bástyák homlokfalain kiépített állások szolgálnak. Ez mutatja, hogy a védművek magasak, ezáltal a védők ágyúi meglehetős védelmet élveznek. Természetesen ehhez még hozzá kell számítani a korabeli ágyúk találati pontosságát Sajátossága az óolasz erődítésnek az, hogy a gyalogsági fegyverek hatásos lőtávolságának fejletlensége miatt kiegészítő védműveket alkalmaznak. A kurtinák középső részein gyalogsági lőállásokat (piattaformákat) képeznek ki, hogy az egész kötőgátat fedezni tudják. Az árkok meglehetősen szélesek, és minden terven vonalvezetésüket az oldalozó lövegek pásztázási irányainak megfelelően alakítják. Megjelenik a fedett út. Bevezetését az indokolja, hogy felismerik az árok szerepét a védelemben, és azt, hogy az ostromlók tevékenységének hátráltatása, az árok fokozott védelme érdekében a saját gyalogságot az ellenség tűzétől fedetten mozgatni kell. A fedett útból történnek az ellentámadások, kitörések is. Gyakorlatilag általánossá válik a bástyák külső vonalában elhelyezkedő aknafigyelő folyosók (contramina) építése is, amelyek többek között alkalmasak az árokba való kijutásra. Megkezdődik a föld alatti létesítmények tervszerű kiépítése (caserma). A rendszer alkalmazója hazánkban többek között (talán) Domenico da Bologna (Buda), valamint Paolo és Battista de Spazio (Eger).

Erődépítészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 403 6

A kötet folytatása Winkler Gusztáv Erődvárosok, városerődítések című könyvének. A mű alapvető célját meghatározza, hogy a különféle erődítések elemzése, bemutatása, hadtörténeti jellegű ismertetése jelenleg is előtérben van e létesítményeknek a szigorúan vett erődépítészeti bemutatásával szemben. Ennek fő oka az, hogy az olvasót inkább a hadtörténelem eseményei vonzzák. Viszont ha figyelmünket csak az erődítések építésére összpontosítjuk, segítségül hívhatunk olyan szakterületeket is (pl. mérnöki ismeretek), amelyek a funkció, feladat, működés témakörében nyújthatnak nagy segítséget. Ezek azt segítik megérteni, hogy miért, hol és mikor építettek bizonyos védműveket, miért alakítottak ki bizonyos városalaprajzokat stb. Így átgondolva a dolgot, beláthatjuk, hogy az erődítmények építésének mérnöki megközelítése sok fontos kiegészítést nyújthat a humán területek szaktudományainak, kutatóinak.

A kötet megkísérli azoknak a homályosnak tűnő segédinformációknak kifejtését, rendszerezését, összegzését, amelyek segíthetnek a magyarországi és nemzetközi erődépítészet módszereinek jobb megértésében. Mindezt azzal a módszerrel oldja meg, hogy speciális szemüvegen keresztül (gyakorlatilag a történettudománytól függetlenül) vizsgálja a városok, erődvárosok építését, funkcióit. Ez a módszer pedig a mérnöki szemlélet, amely, mint "általánosan tudott", a fizikai valóságból indul ki, ezt a valóságot magyarázza, és esetenként a magyarázatok, fizikai és geometriai alapelvek segítségével esetleg megkísérli a múlt fizikai valóságát legalábbis elméletben rekonstruálni. Remélhetőleg olyan, talán élvezetes könyvet sikerült készíteni, amely a szórakoztatás mellett segíti a történelem egyes kérdéseinek megértését.

Winkler Gusztáv építőmérnök e kötetében segítséget kíván nyújtani a történelmi-hadtörténeti események jobb megértéséhez a haditechnika, az erődépítészet fejlődésének részletes bemutatásával. Az olvasó közel 210 színes térképvázlat és magyarázó ábra segítségével követheti nyomon a katonai építészet fejlődésének történetét, beleértve és kiemelve a magyar erődítések építésének okait, lépcsőfokait, a fejlődés folyamatát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/winkler-erodepiteszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave