Sólyom Réka

A mai magyar neologizmusok szemantikája


Optimalitási feltételek

Ahhoz, hogy a blend létrejöhessen, bizonyos alapelveknek, úgynevezett optimalitási feltételeknek (optimality principles) kell teljesülniük. „Egy fogalmi integrációs hálózatot dinamikusan hozunk létre egy időintervallumon belül, mely nagyon rövid (mint egy vicc megértése), de nagyon hosszú is lehet (mint egy új tudományos fogalom, például a komplex számok fogalmának emergenciája évszázadokon keresztül). Ahhoz, hogy a folyamat sikeres legyen, sok feltételnek kell teljesülnie. A hálózatban megjelenő tereket bizonyos vonatkozásban önállóan is kell tudni működtetni, míg más vonatkozásaik a hálózat fennmaradó részeihez kapcsolódnak. Az új kivetítések kidolgozás révén valósulnak meg. Az újonnan létrejövő térnek, a blendnek meg kell őriznie a saját integrált emergens szerkezetét, ugyanakkor a bemeneti terekre is vissza kell vetítenie a releváns információkat” (Fauconnier–Turner 1998a: 280).

A mai magyar neologizmusok szemantikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 426 5

A kötet a mai magyar nyelvben megjelenő neologizmusok szemantikai felépítését vizsgálja funkcionális-kognitív keretben. A szerző megadja a neologizmus több szempontú definícióját, eszerint a neologizmus olyan újszerű szerkezeti felépítésű nyelvi jelenség, melynek egy adott közlő és/vagy egy adott befogadó adott szituációban előzetes (vagy ilyen hiányában előzetesként értelmezett) tapasztalataihoz, ismereteihez és az ezekből fakadó elvárásaihoz viszonyítva újszerű jelentést és/vagy újszerű stílust tulajdonít. A neologizmusnak nevezett jelenségek a közlő-befogadó viszonyában, a nyelvhasználat során válnak jellemezhetővé, létrejöttükben és értelmezésükben változatos mentális és kognitív nyelvhasználói stratégiák érvényesülnek.

A dolgozat bemutatja a neologizmusok szemantikai szerkezetében szerepet játszó jelenségeket (metonímia, metafora, fogalmi integráció), majd tizennégy olyan, szinkrón szempontból aktívan létező neologizmus szemantikai szerkezetét tárja fel, amelyekkel kapcsolatban a nyelvhasználóknak konkrét, "hétköznapi" tapasztalata van. A nyelvhasználóknak egy-egy neologizmushoz fűződő viszonyát, a vizsgált szó (fel)ismertségét, szemantikáját segítenek feltárni a több mint 1200 adatközlő részvételével 2008 és 2011 között végzett kérdőíves felmérések, melyek eredményeit a szerző beépíti az elemzésekbe.

Sólyom Réka a Károli Gáspár Református Egyetem BTK Magyar Nyelvtudományi Tanszékének oktatója, az ELTE-n működő Stíluskutató Csoport tagja. Jelen kötet az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájában megvédett doktori disszertációjának átdolgozott változata.

Hivatkozás: https://mersz.hu/solyom-a-mai-magyar-neologizmusok-szemantikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave