Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Erkölcsi realizmus

Az erkölcsi realizmus alapja a gyermeki realizmusban rejlik, miszerint a 3–7 év közötti gyermek nem tud különbséget tenni az objektív valóság és a szubjektív valóság között. Ennek morális vetülete, hogy a morális eseményt az objektív felelősség tükrében értékeli, vagyis látható, megragadható következményei szerint ítéli meg: minél nagyobb a bekövetkezett kár, annál nagyobb a vétek. Az autonóm erkölcsi szakasszal párhuzamosan alakul ki az erkölcsi relativizmus, melyben döntő szerepet kap a szubjektív felelősség, vagyis a bekövetkezett károk elemzésénél az okozó szándékát is figyelembe veszik, így bűntetés nem mindig követi a káreseményt. Ennek oka, hogy a kognitív fejlődése egyre inkább lehetővé teszi a következmények felismerését (Ranschburg, 2014).

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave