Feuer Mária (szerk.)

A családsegítés elmélete és gyakorlata

Szöveggyűjtemény


A mediáció előnyei

  • Mindenki a maga sorsának kovácsa. A mediáció olyan eljárás, amelyben mindenki maga képviseli a saját érdekeit, és ő dönt arról is, hogy meddig hajlandó elmenni az egyezség kialakítása során. Ő határozhatja meg, hogy mit fogad el, és mit utasít vissza. Nem jöhet létre olyan döntés vagy ítélet, amelyet sérelmesnek, netán hátrányosnak tart a maga számára. Nem kényszeríthető a megállapodás megkötésére. (…)
  • Megállapodásra törekszenek, nem harcra. (…) A családi vitákban, gyermekelhelyezési ügyekben, szomszédok között felmerülő viták, munkahelyi konfliktusok esetén mindenki vesztessé válik a hosszú és kíméletlen küzdelem során. A „győztes-győztes” kimenetel azt jelenti, hogy a résztvevők a kölcsönös előnyök és mindenki által elfogadható megoldások elérésére törekszenek. Az így elért megállapodást a felek magukénak érzik és betartják. Senki nem érzi magát vesztesnek, nem kell a másikat megsemmisíteni. (…)
  • Erőfeszítést tesznek a konfliktusok megértésére. (…) A mediáció során nagyon sok új, addig ismeretlen információ kerül napvilágra, hiszen az elfogadó és nyugodt légkör, a pártatlan és értő vitavezető növeli az őszinte feltárás, a valós érdekek elmondásának lehetőségét. Ez merőben új megoldások kidolgozását segítheti elő, és új alapokra helyezheti a felek kapcsolatát. Az őszinteség, az új információk a konfliktusok jobb megértését teremtik meg, a jobb megértés pedig jobb megoldások kialakításához vezeti a feleket. (…)
  • Kétszer ad, ki gyorsan ad. A perek hosszúak, drágák, a gyámhatóságok, bíróságok túlterheltek. A konfliktus kialakulása után sokáig kell várni a tárgyalásra. Amire egy édesapa érvényt szerez kapcsolattartási jogának, addig két esztendő is eltelhet. (…)
  • Saját megoldás, saját felelősség. Hazai és külföldi tapasztalatok azt mutatják, hogy a mediációs megállapodásokat a felek betartják, hiszen a döntés nem kívülről jön, nem rájuk kényszerített. (…) Aktívan vesznek részt a döntés kidolgozásában és meghozatalában, ezért ezt magukénak érzik, egyetértenek vele, és betartják. (…)
  • Ha a mediációban a felek nem tudnak megállapodni, akkor ugyanazokat a lehetőségeket, amelyek a mediáció előtt rendelkezésükre álltak, a mediáció után is igénybe vehetik. (…)
  • Szemléletváltás. A mediáció elterjedése a segítő szakmákban, az ügyvédi praxisban, a jogsegélyszolgálatoknál, és természetesen az ügyfelek körében segíteni fogja a konfliktusok békésebb, jobb stílusú megoldásának igényét. Az emberek ráébredhetnek, hogy tehetnek magukért valamit, hogy az ő joguk és felelősségük rendezni konfliktusaikat.

A családsegítés elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 418 0

A szöveggyűjtemény a családokkal végzett gyógyító-segítő, a problémamegoldás irányába ható tevékenységek és beavatkozások átfogó rendszerezése. Hiánypótló munka, érdeklődésre tarthat számot nem csupán a felsőfokú humánszolgáltatási képzésben részt vevő hallgatók, de a már végzett pszichológus, szociális munkás, gyógypedagógus, szociálpedagógus, pedagógus, mediátor és más, a családokkal közvetlenül kapcsolatba kerülő segítő szakemberek számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/feuer-a-csaladsegites-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave