Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


A közös monetáris politika intézményrendszere és stratégiája

A frankfurti székhelyű Európai Központi Bank (EKB), illetve a Központi Bankok Európai Rendszere (KBER) 1998 júliusában kezdte meg működését. A KBER az Európai Központi Bankot és valamennyi tagországi jegybankot magában foglalja. A monetáris politikát illetően a legfőbb döntéshozó testület a Kormányzótanács. A Kormányzótanács az Európai Központi Bank Igazgatóságának hat tagjából, valamint a közös pénzt használó tagországok jegybankelnökeiből áll, így létszáma 2019-ben 25 fő volt. Ők határozzák meg a közös monetáris politika irányvonalát, illetve hozzák többek között a kamatpolitikai döntéseket. Látható, hogy az eurózóna tagországai számának, így a Kormányzótanács létszámának növekedése egyre nehezíti a döntéshozatalt, ráadásul az igazgatósági tagok szerepe így egyre csökken. Mindezek miatt megváltoztatták a szavazás rendjét, és rotációt vezettek be. A tizenkilenc tagú euróövezetben 2019-ben a legnagyobb lakosságú 5 ország (Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Hollandia) összesen 4 szavazaton, míg a többi 14 eurózóna-tagország összesen 11 szavazaton osztozott. Az Igazgatótanács tagjainak 6 szavazatával így összesen 21 szavazat dönthet. A tagországok jegybankelnökei esetében havi rotáció érvényesül. 1

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave