Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


Az EU társasági joga

Hangsúlyozni kell, hogy jelenleg nem létezik egységes európai társasági jogi szabályozás, ezért a tagállamok alapvetően továbbra is önálló társasági jogokat alkalmaznak. Azonban mintegy tucatnyi irányelv született már a társasági jog egyes részterületeit uniós szinten harmonizáló jogszabályokként, amelyek tárgya igen sokrétű (pl. éves beszámolók, bejelentési és közzétételi követelmények, a tőkeegyesítő társaságok határokon átnyúló egyesülése, könyvvizsgálat, a társasági tagok és a harmadik személyek érdekei védelmében előírt biztosítékok összehangolása). Az évek során önálló (sui generis) európai társasági formák is létrejöttek: (1) az Európai Részvénytársaság (SE), (2) az Európai Szövetkezet (SCE), valamint (3) az Európai Gazdasági Egyesülés (EEIG).1 Közös jellemzőjük, hogy uniós jogalanyisággal rendelkeznek, székhelyük újraalapítás nélkül áthelyezhető másik tagállamba. Az európai társasági formák teret nyertek a belső piacon, pl. Németországban már több ezer SCE működik.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave