Halász Gábor, Fazekas Ágnes, Lukács Teodóra (szerk.)

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban


Munkahelyi innovációs viselkedés és eredményesség

Érdemes megnézni azt is, hogy az innovatív munkahelyi viselkedés korábban említett négy típusába tartozó egyének milyen eredményességű szervezetekben dolgoznak. Amint azt a 20. ábra jelzi, azok a munkatársak, akiket az „Innovátor” kategóriába soroltunk (ők azok, akik nemcsak kreatívak, de a gondolataikat meg is tudják valósítani), mind saját, mind vezetőik véleménye szerint a leginkább pozitív módon fejlődő szervezetekben dolgoznak. Ők és vezetőik sokkal inkább számoltak be javuló eredményességű szervezeti környezetről, mint a többi kategóriába besoroltak. A „Rutinember” kategóriába tartozók az 1-től 5-ig terjedő skálán átlagosan mindössze 3,2-re értékelték iskolájuk eredményességének a javulását, ami azt jelzi, hogy körükben igen magas azoknak az aránya, akik romló eredményességűnek érzékelt szervezeti környezetben dolgoznak. A 20. ábra említésre méltó érdekessége, hogy azt is jelzi, mennyire megbízhatóak az eredményességi mutatóink. Az oszlopok ugyanis a vezetői kérdőívekből származó, eredményességgel kapcsolatos adatokat mutatnak (ezeket rendeltük hozzá az egyes munkatársakhoz), míg a vonal a munkatársi kérdőívekből származó adatokon alapul. Ezek szerint a szervezeti eredményesség megítélése között nincs jelentős eltérés a munkatársak és vezetőik körében.

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 561 3

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban című kötet válogatás az „Innova” kutatási projekt keretei között keletkezett tanulmányokból. A 2016-ban indult projekt célja az oktatási rendszerekben helyi és intézményi szinten keletkező innovációk és innovációs folyamatok feltárása volt. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának kutatói többféle kérdésre kerestek választ. Milyen tényezők alakítják az oktatási intézmények és ezek munkatársai innovációs viselkedését? Mitől függ, hogy a pedagógusok mindennapos munkavégzésük során kitalálnak-e a munkájuk eredményességét szolgáló újításokat, és mi az, ami ebben segítheti vagy gátolhatja őket? Mi ösztönzi, és mi fékezi az oktatási innovációk terjedését, ezek átadását vagy átvételét, akár szervezeteken belül, akár azok között? Milyen hatással vannak az újítások a munkavégzés eredményességére, és milyen feltételei vannak annak, hogy az innovációk javítani tudják az oktatás eredményességét?

A kutatók több ezer oktatási intézményben gyűjtöttek adatokat, interjúk sokaságát készítették vezetőkkel és munkatársakkal, sok tanórát és foglalkozást figyeltek meg. Adataik alapján az látható, hogy a magyar oktatási rendszer intézményeinek és az ezekben dolgozó munkatársaknak nagy hányada nyitott és képes arra, hogy a mindennapos munkavégzés során új megoldásokat találjon ki és ezeket megossza egymással. A kötetben megjelenő tanulmányok úgy lettek összeválogatva, hogy az olvasó a lehető legtöbb perspektívából ráláthasson az oktatásban zajló innovációk változatos világára. A szerkesztők e könyvet elsősorban leendő és gyakorló oktatás- és innováció-kutatóknak, pedagógusoknak, oktatóknak, intézményvezetőknek és oktatásfejlesztési szakembereknek ajánlják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/az-innovacios-folyamatok-dinamikaja-az-oktatasi-agazatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave