Halász Gábor, Fazekas Ágnes, Lukács Teodóra (szerk.)

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban


Munkahelyi innováció – „láthatatlan” innováció

A helyi/intézményi szinten kialakuló innovációk vizsgálata számára különösen relevánsak azok a kutatási előzmények, amelyek a munkahelyi innováció (workplace innovation) problémavilágával foglalkoznak. Az Innova kutatásban vizsgált innovációs folyamatok alapvetően az iskolai (óvodai, tanszéki, intézeti, képzőhelyi) munkahelyi környezetben, a pedagógusok/oktatók munkavégzése közben keletkeznek, így a munkahely és a munkavégzés jelenti ezen innovációk legfontosabb kontextusát. Ahogy azt korábbi elemzéseinkben (Halász, 2016a) hangsúlyoztuk, a munkahelyi innováció a közszférában zajló innováció különösen fontos formája, amit az irodalom esetenként a dolgozói innováció (employee-driven innovation) vagy a gyakorlatba ágyazott innováció (practice-based innovation) fogalmaival ír le. Ezeket az innovációkat a munkavállalók mindennapos munkavégzésük közben hozzák létre, amikor különböző problémákba ütköznek, és szembesülnek azzal, hogy az általános munkavégzési standardok, protokollok vagy szabályok, illetve a tudományos kutatás által kínált megoldások alkalmazásával nem tudják ezeket a problémahelyzeteket megoldani. Az ilyen innovációk a gyakorlati tudásból keletkeznek, a leggyakrabban gyakorlatközösségek keretei között jönnek létre (Melkas–Harmaakorpi, 2012). Ilyenkor a munkavégzés megszokott, rutinszerű formáinak a keretei között alakulnak ki új munkavégzési formák, többek között azért, mert a formális szabályok és a munkavégzés valósága nem jól illeszkednek egymáshoz, így a gyakorlati szakember az elé a dilemma elé kerül, hogyan tudja a dolgokat úgy csinálni, hogy az előírásoknak a saját józan eszét vagy szakmai meggyőződését követve próbáljon megfelelni. Az innovációnak ezt a formáját esetenként az irodalom rejtett innovációnak (hidden innovation) is nevezi (NESTA, 2007; Djellal–Gallouj, 2015).

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 561 3

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban című kötet válogatás az „Innova” kutatási projekt keretei között keletkezett tanulmányokból. A 2016-ban indult projekt célja az oktatási rendszerekben helyi és intézményi szinten keletkező innovációk és innovációs folyamatok feltárása volt. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának kutatói többféle kérdésre kerestek választ. Milyen tényezők alakítják az oktatási intézmények és ezek munkatársai innovációs viselkedését? Mitől függ, hogy a pedagógusok mindennapos munkavégzésük során kitalálnak-e a munkájuk eredményességét szolgáló újításokat, és mi az, ami ebben segítheti vagy gátolhatja őket? Mi ösztönzi, és mi fékezi az oktatási innovációk terjedését, ezek átadását vagy átvételét, akár szervezeteken belül, akár azok között? Milyen hatással vannak az újítások a munkavégzés eredményességére, és milyen feltételei vannak annak, hogy az innovációk javítani tudják az oktatás eredményességét?

A kutatók több ezer oktatási intézményben gyűjtöttek adatokat, interjúk sokaságát készítették vezetőkkel és munkatársakkal, sok tanórát és foglalkozást figyeltek meg. Adataik alapján az látható, hogy a magyar oktatási rendszer intézményeinek és az ezekben dolgozó munkatársaknak nagy hányada nyitott és képes arra, hogy a mindennapos munkavégzés során új megoldásokat találjon ki és ezeket megossza egymással. A kötetben megjelenő tanulmányok úgy lettek összeválogatva, hogy az olvasó a lehető legtöbb perspektívából ráláthasson az oktatásban zajló innovációk változatos világára. A szerkesztők e könyvet elsősorban leendő és gyakorló oktatás- és innováció-kutatóknak, pedagógusoknak, oktatóknak, intézményvezetőknek és oktatásfejlesztési szakembereknek ajánlják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/az-innovacios-folyamatok-dinamikaja-az-oktatasi-agazatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave