Halász Gábor, Fazekas Ágnes, Lukács Teodóra (szerk.)

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban


A magyar oktatási rendszer innovációs aktivitásának értékelése az Innova kutatástól független források alapján

A magyar oktatási rendszer innovációs aktivitása mértékének megítélésére az Innova adatfelvételektől függetlenül, egyéb források alapján is nyílik korlátozott lehetőség. Erre bizonyos lehetőséget nyújtanak a kutatásunk keretei között végzett másodelemzések (Fazekas et al., 2018) mellett azok a nemzetközi összehasonlító elemzések, amelyek az OECD oktatási innovációs stratégiájához kapcsolódva készültek az elmúlt években. Ez utóbbiak többször próbálkoztak meglévő adatok alapján olyan kompozit innovációs mutatókat alkotni, melyek lehetővé teszik az országok összehasonlítását. Ezek forrásai elsősorban a nemzetközi tanulói teljesítménymérésekhez kapcsolódó, az iskolavezetőktől, pedagógusoktól és tanulóktól szerzett adatokat eredményező háttérkérdőívek, de esetenként más adatforrások is. Legutóbb 2019 elején jelentett meg az OECD egy olyan kiadványt, amely a PISA- és IEA-vizsgálatok 2006 és 2016 között gyűjtött adatai alapján 150 különböző iskolai gyakorlat változását elemezte, és ennek alapján kialakított kompozit innovációs mutatót is tartalmazott (lásd 16. ábra).

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 561 3

Az innovációs folyamatok dinamikája az oktatási ágazatban című kötet válogatás az „Innova” kutatási projekt keretei között keletkezett tanulmányokból. A 2016-ban indult projekt célja az oktatási rendszerekben helyi és intézményi szinten keletkező innovációk és innovációs folyamatok feltárása volt. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának kutatói többféle kérdésre kerestek választ. Milyen tényezők alakítják az oktatási intézmények és ezek munkatársai innovációs viselkedését? Mitől függ, hogy a pedagógusok mindennapos munkavégzésük során kitalálnak-e a munkájuk eredményességét szolgáló újításokat, és mi az, ami ebben segítheti vagy gátolhatja őket? Mi ösztönzi, és mi fékezi az oktatási innovációk terjedését, ezek átadását vagy átvételét, akár szervezeteken belül, akár azok között? Milyen hatással vannak az újítások a munkavégzés eredményességére, és milyen feltételei vannak annak, hogy az innovációk javítani tudják az oktatás eredményességét?

A kutatók több ezer oktatási intézményben gyűjtöttek adatokat, interjúk sokaságát készítették vezetőkkel és munkatársakkal, sok tanórát és foglalkozást figyeltek meg. Adataik alapján az látható, hogy a magyar oktatási rendszer intézményeinek és az ezekben dolgozó munkatársaknak nagy hányada nyitott és képes arra, hogy a mindennapos munkavégzés során új megoldásokat találjon ki és ezeket megossza egymással. A kötetben megjelenő tanulmányok úgy lettek összeválogatva, hogy az olvasó a lehető legtöbb perspektívából ráláthasson az oktatásban zajló innovációk változatos világára. A szerkesztők e könyvet elsősorban leendő és gyakorló oktatás- és innováció-kutatóknak, pedagógusoknak, oktatóknak, intézményvezetőknek és oktatásfejlesztési szakembereknek ajánlják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/az-innovacios-folyamatok-dinamikaja-az-oktatasi-agazatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave