Magay Tamás

Zöldgallytörés, avagy minden, amit a szótárírásról tudni érdemes


Az L1–L2 viszonylat

Ebben a fejezetben egy magyar–angol szótár alaktani szempontjait tárgyaljuk. De előbb nézzük meg egy magyar értelmező szótár, az Értelmező szótár+1 szócikkfejét, amelyből alaktani adatokat tudhatunk meg! Itt a címszóval azonos sorban található először a gyakoriság jelzése. A kis fekete rombuszok növekvő száma mutatja a gyakoriság növekedését (például az abajgat címszó egy rombuszt kapott). Ezt követik a szófajjelölést jelentő dőlt szedésű rövidítések (fn, mn, szn, hsz stb.), illetve az ige ki van írva. Ezután szerepelnek az esetleges alakváltozatok (például a cakompakk szónál szerepel a cakumpakk is). Majd a legfontosabb alaktani információ következik: a paradigma, azaz a ragozási minta. Főnevek esetében a többes szám, a tárgyeset ragja és az egyes szám harmadik személyű birtokos személyjeles alak szerepel, így például a hétfő főnevet a (-k, -t, -je) paradigma követi. Melléknevek esetében a többes számú, a tárgyragos és az -n határozóragos alak található meg, például a cégéres melléknevet az (-ek, -et) paradigma követi. Igék esetében a -ni végű főnévi igenevet jelöli a szótár, így például a hajt igénél (-ani) szerepel. Végül az egész szócikkre vonatkozó stílusminősítés zárja az alaki tájékoztatás elemeit. Például: egyszálbélű mn (-ek, -et, -en) (népi)

Zöldgallytörés, avagy minden, amit a szótárírásról tudni érdemes

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 581 1

Magay Tamás kötete élményszerű betekintés a kétnyelvű szótárírásba. A szerző a magyarországi szótárírás legnagyobb szaktudású és szaktekintélyű nagy öregje (Grand Old Man), aki ma is alkot. Művében a következő kérdésekre ad választ: mi a szótár, mire való, hogyan lehet jó szótárat szerkeszteni, melyek a jól használható szótár főbb elemei, hogyan érdemes használni. Ez a könyv tehát betekintés egy szakma műhelytitkaiba sok-sok gyakorlati példával és szubjektív élménybeszámolókkal. Tükrözi azt a szemléletet, amely szerint a szavak világa egy végeláthatatlan rengeteg, de „emberi léptékünkben föltérképezhető, lakható és gyönyörű”.

A kötet azoknak az olvasóknak szól, akiket érdekel a szótárak világa. Tehát egy kicsit mindenkinek, hisz mindannyian használ(t)unk szótárakat, találkozunk velük az iskolai oktatásban, a munkában, utazás közben, mindennapi élethelyzeteinkben. Ez a mű a szótárkészítés titkaiba avat be.

A szerző számos szótár szerzője, főszerkesztője, a Károli Gáspár Református Egyetem angol tanszékének alapítója, nyugalmazott professzora. Az Euralex (European Association for Lexicography) és az MTA Szótári Munkabizottságának egyik alapítója.

Hivatkozás: https://mersz.hu/magay-zoldgallytores-avagy-minden-amit-a-szotarirasrol-tudni-erdemes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave