Magay Tamás

Zöldgallytörés, avagy minden, amit a szótárírásról tudni érdemes


Az ideális ekvivalens

Az ekvivalenskeresés bennem a céllövészet képét eleveníti fel. A céltábla köreinek a középpontjában a 10-es áll, ezt kell(ene) eltalálni. Ez lenne az ideális, más néven egy az egyben ekvivalens. Például a wishful thinking fordítása hosszú időkig vágyálom, ábrándozás volt, míg egyszer csak, szinte napjainkban, valaki rátalált egy igazán jó ekvivalensre, amely a vágyvezérelt gondolkodás. Ez úgy születhetett meg, hogy adva volt a vágyaink vezérlik gondolatainkat magyar szólás angol fordításban: the wish is father to the thought – innen pedig már csak egy lépés, egy „kör”, és máris beletalált a 10-esbe valaki. De azért az ilyen véletlenszerű rábukkanás az ideális ekvivalensre nem jellemző. Az ekvivalencia inkább több ekvivalenciakísérletből áll, vagyis igaza volt Országhnak abban, hogy az egyszavas, teljes megfelelés igen ritka, s az esetek túlnyomó többségében az ekvivalens – mint ahogy föntebb már mondtuk – nem más, mint a forrásnyelvi adat célnyelvi szinonimája.

Zöldgallytörés, avagy minden, amit a szótárírásról tudni érdemes

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 581 1

Magay Tamás kötete élményszerű betekintés a kétnyelvű szótárírásba. A szerző a magyarországi szótárírás legnagyobb szaktudású és szaktekintélyű nagy öregje (Grand Old Man), aki ma is alkot. Művében a következő kérdésekre ad választ: mi a szótár, mire való, hogyan lehet jó szótárat szerkeszteni, melyek a jól használható szótár főbb elemei, hogyan érdemes használni. Ez a könyv tehát betekintés egy szakma műhelytitkaiba sok-sok gyakorlati példával és szubjektív élménybeszámolókkal. Tükrözi azt a szemléletet, amely szerint a szavak világa egy végeláthatatlan rengeteg, de „emberi léptékünkben föltérképezhető, lakható és gyönyörű”.

A kötet azoknak az olvasóknak szól, akiket érdekel a szótárak világa. Tehát egy kicsit mindenkinek, hisz mindannyian használ(t)unk szótárakat, találkozunk velük az iskolai oktatásban, a munkában, utazás közben, mindennapi élethelyzeteinkben. Ez a mű a szótárkészítés titkaiba avat be.

A szerző számos szótár szerzője, főszerkesztője, a Károli Gáspár Református Egyetem angol tanszékének alapítója, nyugalmazott professzora. Az Euralex (European Association for Lexicography) és az MTA Szótári Munkabizottságának egyik alapítója.

Hivatkozás: https://mersz.hu/magay-zoldgallytores-avagy-minden-amit-a-szotarirasrol-tudni-erdemes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave