Bóna Judit

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében


A formánsszerkezet

A nemzetközi szakirodalom szerint a férfiak alacsonyabb formánsértékeket produkálnak a nőknél, illetve az idősek magánhangzóinak formánsai alacsonyabbak a fiatalokénál. Ez a jelen kutatásban az á hang kivételével minden magánhangzóra igazolódott az F1 és az F2 tekintetében (4.5. táblázat): mind a fiatal-, mind az időskorban különbség volt a nők és a férfiak formásértékei között, a nők átlagos F1 és F2 értékei (és általában az F3 is) magasabbak voltak, mint a férfiak beszédében mért értékek. A nőknél és a férfiaknál is beigazolódott az, hogy az idősek alacsonyabb F1- és F2- (és a legtöbbször F3-) értékeket produkálnak, mint a fiatalok; a magasságot tekintve a sorrend a következő: a legmagasabb átlagos formánsokat a fiatal nőknél mértük, ezután az idős nőknél, majd a fiatal férfiak formásai következtek, végül a legalacsonyabb értékek az idős férfiak beszédét jellemezték. Az alacsonyabb F1-értékek az időseknél azt jelzik, hogy zártabban képzik a magánhangzóikat, mint a fiatalok, míg az alacsonyabb F2-értékek a hátrébb képzettségre utalnak.

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 604 7

A kötet a női és a férfi beszéd beszédtervezési és temporális különbségeit vizsgálja akusztikai fonetikai módszerekkel. Célja annak bemutatása, milyen eltérések és hasonlóságok találhatók a női és a férfi beszédben (három különböző életkorban) 1. a beszédtervezési stratégiákban (a megakadások gyakorisága, fonetikai sajátosságai); 2. a szupraszegmentális szinten (beszédtempó, szünettartás stb.); illetve 3. a szegmentális szinten.

A kötet újdonságát az adja, hogy magyar nyelven ilyen összefoglaló még nem született a női és a férfi beszédről; és több olyan paraméter elemzését mutatja be, amelyet korábban még nem vagy csak kevés adatközlő beszédprodukciójában vizsgáltak. Nóvuma továbbá, hogy nemcsak a fiatal felnőttkori beszédsajátosságokat tárgyalja, hanem kitér a különböző életkorokban (gyermekkorban és időskorban) megjelenő női/férfi különbségekre a beszédben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bona-noi-beszed-ferfi-beszed//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave