Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A digitális szülő

Röviden ki kell térnünk a szülők szerepére is. A digitális pedagógiában nem csupán a tanár, hanem a szülő szerepét is újra kell definiálnunk. Az osztályterem kiterjesztése során fontos szerepet kap a nagyobb fokú önállóság és az önirányított tanulás, amelyről még részletesebben is szólunk. Az általános iskola alsó tagozatán azonban a szülők szerepe továbbra is fontos a tanulás folyamatában. A szülő számos esetben lemásolja a tanár facilitátori funkcióját. Ez a funkció alapvetően már nem a tananyagok átadására, hanem a digitális kompetenciák fejlesztésére, technikai és módszertani támogatásra vonatkozik. Ennek eleme, hogy a szülő monitorozza és támogatja az otthoni környezetben végzett tanulást. Mint már szó volt róla, a tanulók otthoni tanulási környezete jelentős mértékben különbözik az osztályterem környezetétől. A szülők kevésbé szabályozzák az infokommunikációs eszközök használatát és az online végzett tevékenységeket, az okostelefonok, tabletek és számítógépek használatával eltöltött időt. Nem egységes a meglátogatott weboldalak tartalmi szűrése, sem az okostelefonos alkalmazások használata. Így a tanulás és a szabadidő eltöltése az infokommunikációs környezetben gyakran összefolyik. Eközben a multitasking az információs munkamemóriába történő belépést és a kreatív felhasználást jelentősen, a tananyag hosszú távú emlékezetbe való bevésődését azonban kevésbé támogatja. A szülő digitális kompetenciájának hiánya vagy az információs műveltségben mutatkozó bizonytalanság ugyancsak csökkentik a tanulás hatékonyságát. A záró fejezetben kitérünk a rosszabb anyagi körülmények között élő tanulók eszköztelenségének problémájára is.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave