Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Online oktatóvideó

A 21. század turbulens technológiai, ezzel együtt kulturális és társadalmi változásokat hozott. Az eszközök mérete zsugorodott, míg a felhasználók csoportja megnőtt. Ennek hatására a modern médiát meghatározó felülről történő irányítás gyakorlatát felváltotta a tömegalapú, alulról építkező kultúra.1 A jó képminőséget biztosító digitális kamerák, a megfizethető vagy ingyenes szerkesztőszoftverek, a gyors editálásra alkalmas személyi számítógépek és a széles sáv elterjedésének következtében a prosumerek a professzionális tartalomkészítők kihívóivá válhattak. Szükség volt azonban a vizuális önreprezentációt támogató, intuitív módon használható, szabadon írható platformokra is. Ezek a platformok web 2.0-ás természetüknél fogva könnyű kezelhetőséget biztosítanak, míg az oktatóvideók létrehozását a könnyen hozzáférhető webkamerák, valamint az ingyenes felvevő- és szerkesztőprogramok biztosítják.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave