Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Az egyes életkori csoportok fejlődéslélektani jellemzőinek figyelembevétele

Rendkívül fontos szempont, hogyan kell bevezetni az iskolákba a digitális pedagógiát az egyes életkori csoportok fejlődéslélektani jellemzőit figyelembe véve. A digitális eszközöknek, hálózatoknak és interaktív tartalmaknak az emberi elme fejlődésére gyakorolt potenciálja – szemben például a hagyományos oktatás egyik sztenderd elemével, a könyvvel – a digitális technológia diszruptív jellegénél fogva erőteljesen pozitív vagy negatív lehet. Dávid Mária és munkatársai kiemelik, hogy „az IKT-használat a helyzettől, a használat mennyiségétől és minőségétől, az életkori jellemzőktől függően pozitív és negatív hatással egyaránt lehet a különböző kognitív képességekre. […] Pozitív hatása van az önszabályozó tanulás kialakulására és a tanulással kapcsolatos önbecsülésre, a (tanártól) független aktív tanulás használata révén (az így tanuló diákok mindig új forrásokat és információkat keresnek). […] Minden vizsgálat kiemeli a használat mennyiségét mint fontos közvetítő változót. Számos esetben azt tapasztalhatjuk, hogy a felszínes, leggyakrabban unaloműző használat mennyisége negatív összefüggést mutat a kognitív képességekre gyakorolt pozitív hatással, ellenben a mélyre hatoló, információkereső vagy valamely tudáselem (például nyelvi szókincs) fejlesztésére irányuló IKT-aktivitás és a megszerzett információk szisztematikusabb feldolgozása, szintetizálása ezen képességek fejlődéséhez járulhat hozzá. […] Negatív hatás viszont, hogy az IKT-eszközök gyakori használata a kritikai gondolkodás csökkenését okozhatja, hiszen az állandó információáradat nem ad lehetőséget a precizitásra és a mélyebb kognitív feldolgozásra.”1 Saját, a hipertextualitás témakörében végzett kutatásaink alapján elmondhatjuk, hogy a multimediális és interaktív tananyagok környezetében a linkek kevésbé veszik igénybe és így nem fejlesztik a képzelőerőt.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave