Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Gyors ismeretszerzés és jobb vizuális tájékozódás

A hálózati, hipertextuális környezet lehetővé teszi a tértől és időtől független, a tipográfiai világban sztenderdnek számítónál gyorsabb ismeretszerzést, a nyomtatott könyv kultúrájával szemben azonban kevés támpontot ad a hiteles források kiválasztásában és az információáradattal szembemenő szelektálási rutinok kialakításában. A hiperlinkek lehetővé teszik a tanulók számára, hogy „végigszáguldjanak” az ismereteken, kíváncsiságuknak megfelelően jelöljenek ki egyéni tanulási utakat, és ismerjenek meg a tankönyvi környezethez képes sokkal nagyobb mennyiségű információt. A hálózaton egyre csak növekvő, azonnal, a fizikai tértől függetlenül elérhető, linkekkel összekapcsolt multimediális tananyag mennyisége már nem korlátozza a tanulókat az ismeretszerzésben. A multimediális tartalmak böngészése, az augmentált és virtuális valóságban történő időtöltés javítja a vizuális tájékozódási képességet, ami visszahat az információk sikeres keresésére is.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave