Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Az oktatás új platformja, a hálózat

Komenczi Bertalan szerint az infokommunikáció elterjedése visszafordíthatatlanul megváltoztatja azt az információs környezetet, amelyben az egyének élnek. A hálózatba kötött számítógépek és a digitális tartalmak a konvergencia folyamata során egy új tudásuniverzumot hoznak létre „az információs, telekommunikációs, tömegkommunikációs rendszerek és intézmények változatos világában”.1 Ez az új, linkekkel és multimediális tartalmakkal átszőtt hipermediális rendszer lehetővé teszi, hogy az információk bárhol és bármikor elérhetők legyenek. Ez tehát azt jelenti, hogy metaforikus értelemben megszületett a digitális bábeli könyvár, amely minden lehető tudást tartalmaz és elérhetővé tesz, de ezzel együtt elveszni is nagyon könnyű benne.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave