Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Röviden a terminológiahasználatról

Röviden ki kell térnünk a terminológiahasználatra. A szakmaiság követelményeinek figyelembevételével a közérthetőség kedvéért, miközben a különböző online jelenségekről beszélünk, azok megnevezésére az internetes vagy online kommunikáció és média kifejezést használjuk. Ahogyan a mindennapi diskurzusban, úgy a tudományos értekezésekben is gyakran megfigyelhetők következetlenségek ezen a téren. Az internet, a net, világháló (World Wide Web), a web, a virtuális tér vagy világ, a cybertér, a hálózat, az online kifejezések használata gyakran keveredik. Kötetünkben a könnyebb befogadás és a pontosság kedvéért következetesen csak az internet, a világháló, a hálózat, a web 2.0 és az online fogalmakat használjuk. A szakirodalmat áttekintve következetlenség mutatkozik az internet és a világháló szavak írásában is. Kötetünkben kisbetűvel, köznevesített formában használjuk ezeket a kifejezéseket. Fontos tehát tisztázni, hogy az általunk használt „internet” kifejezés egy jelenségegyüttes leírására szolgál. Az internet számos ágens, a hálózatba kötött, a különböző protokollokat használó számítógépek, az okoseszközök, a digitális tartalom, a hálózaton zajló kommunikáció, a hálózaton otthonra talált médiumok és felhasználók alkotta rendszert jelöli. Ha technikailag pontosan szeretnénk fogalmazni, akkor el kell mondanunk, hogy az internet más rendszerek mellett magában foglalja a világhálót is. Az utóbbi felhasználók által írható, magas fokú interaktivitást biztosító felülete a web 2.0, illetve annak egy speciális, a közösség által alakított, blogok, vlogok és wikik összeségét jelentő szegmense, a közösségi média.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave