Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A kötet előzményei

Jelen munka szakmai előzményének tekinthetők a 2013-ban az Osiris Kiadó gondozásában megjelent A világháló metaforái, illetve a 2018-ban a Wolters Kluwer által kiadott Online – Az internetes kommunikáció története, elmélete és jelenségei című kézikönyvek, valamint az Eszterházy Károly Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskolájában írt értekezés – az utóbbi jelen kézikönyv alapja. Hogy a szöveg egységét a folyamatos önhivatkozásokkal ne törjük meg, most itt és ebben a formában jelezzük, hogy az Online című munkánkban közölt néhány gondolatmenetünket a tudományosság kritériumainak megfelelően ide is beépítettük. A fent említett két kötet koncepciójához hasonlóan jelen könyv is egy evolúciós folyamatot ír le, amelynek középpontjában most a pedagógia, pontosabban az internetes kommunikáció és média bázisára épülő digitális pedagógia áll – azzal a különbséggel, hogy mostani céljaink között szerepel a diskurzusképzés is. A két kötet mellett a neveléstudomány, pontosabban a digitális pedagógia témájában több tucat folyóirat-tanulmányt és konferenciaközleményt jelentettünk meg; ezek listáját az irodalomjegyzékben közöljük.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave