Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A tervezett elavulásról

A digitális pedagógia technológiai horizontja folyamatosan változik, terebélyesedik. A technikai fejlődés és a társadalmi változások hatására új jelenségek kerülnek a határon belülre, miközben mások kilépnek a területről. Trendek erősödnek meg és halványulnak el – lásd például a MOOC kezdeti népszerűségét. Egyes módszertanok elérik a produktivitás fennsíkját, míg mások nem váltják be a hozzájuk fűzött ígéreteket, és eltűnnek – lásd például a közösen írt online regényeket az irodalomtanítás dimenziójában. Jó gyakorlatok maradnak elszigeteltek. Az oktatásban használt alkalmazások és tartalmak lesznek nagyon népszerűek, majd nyomuk vész, és nem érhetők el többé. Ennek oka lehet, hogy az időközben megváltozott üzleti modell már nem teszi lehetővé ingyenes használatukat, vagy maga a fejlesztő dönt a szolgáltatás befejezése mellett. Ez történt a Google+-szal. Tekintsünk tehát a szándékosan ritkán említett alkalmazásokat és platformokat egy bázisnak, amelyről a jövőben újonnan felfedezendő területekre lehet pedagógiai felderítő utakat, sőt expedíciókat indítani.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave