Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A téma vizsgálatának kihívásairól. Szakirodalmi áttekintés

Már jeleztük, hogy a digitális pedagógia témájával foglalkozó, gyakran alapos és nagy ismeretanyagot felvonultató munkák jelentős része csupán a jelenség egy-egy gyakorlati aspektusát kívánja bemutatni, és nem célja a történeti, az elméleti és a módszertani megközelítések egységes rendszerben történő összefogása. Most röviden áttekintjük ezeknek a megközelítéseknek a lényegét. Kategóriákra bontott, egyszerűsített, magyar szerzők által írt műveket tartalmazó szakirodalmi áttekintést adunk a digitális pedagógia tudományáról, és a teljesség igénye nélkül kiemeljük, kik azok a magyar kutatók, akik a témával foglalkoztak. A külföldi szerzők esetében terjedelmi okokból nem készítünk ilyen összefoglalást, a szerzők nevét és a munka során használt írásaikat a bibliográfiában soroljuk fel.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave