Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Jelenségek

Ezzel elérkeztünk a harmadik csoporthoz. Számunkra rendkívül izgalmasak azok a munkák, amelyek a tanulás és tanítás rendszerszemléletű megközelítésével élnek. Ezek az írások szinte kivétel nélkül arra összpontosítanak, hogy bemutassák: a digitális pedagógia nem elszigetelt jelenség, nem előzmények nélküli. A kulturális evolúció láncolatában megvan a saját korszaka, és a korábbi tanulási környezetek tanulmányozásával érthető meg a működése. Autonómiát és hatékony módszertant a digitális pedagógia azonban csak akkor kaphat, ha a tanulás és tanítás koncepcionális keretei közé beengedjük és szervesen integráljuk a biológiai, a kulturális, a társadalmi és a technológiai jellemzőket és szempontokat is, miközben kialakítjuk egységes elméleti keretrendszerét. Ha például – a tanulás folyamatát a fókuszba helyezve – egyszerre vesszük figyelembe a számítógép és a hálózat, az online kommunikációs és médiakörnyezet működési jellemzőit; a tanulás során zajló kognitív folyamatokat; a digitális tartalomlétrehozás és tartalombefogadás kulturális normáit; az információs társadalom sajátos, horizontális struktúrákat létrehozó szabályait; illetve a digitális eszközök technológiai meghatározottságát, azok lehetőségeit és korlátait, akkor hatékony elméleti keret létrehozására van lehetőségünk.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave