Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A digitális kultúra

Munkánk jelentős része foglalkozik a digitális kultúra és az oktatás kapcsolatával. A digitális kultúra leírja azt az attitűdöt, ahogyan az információs társadalom viszonyul a kultúrához. Tág definíciónk szerint a digitális kultúra jelenségegyüttese magában foglalja az infokommunikációs eszközök és online elérhető tartalmak tudatos használatát, a digitális írástudást, az információs technológiák ismeretét, valamint a problémamegoldást és új munkaformákat informatikai eszközök, online platformok és applikációk segítségével. A változások mértékét és a digitális kultúra jelentőségét mutatja, hogy a 2020-as Nemzeti alaptantervben (NAT) a digitális kultúra már önálló tárgyként szerepel. Magába olvasztja a korábban különálló informatika és technológia tárgyakat.1

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave