Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A negyedik ipari forradalom

Bayer József a digitalizáció és a mesterséges intelligencia gazdasági hatásait vizsgáló, 2020-ban megjelent tanulmányában pontos összefoglalást ad az ipari forradalmakról. Az első ipari forradalom még a gőzgép erejét használta fel a termelés mechanizálására. A második a villamosságot, illetve a robbanómotorokat állította a gazdaság szolgálatába, miközben sztenderddé vált a tömegtermelés. A harmadik ipari forradalom a számítógépekre alapozott, és egyik fő jellemzője az automatizálás volt. A most is zajló, negyedik ipari forradalom már nem egy konkrét találmányra, sokkal inkább az előzők összefonódására épül. Kihasználja a fizikai és a digitális lét, de még az élő és élettelen szférák közötti határok eltűnését is. A mesterséges intelligencia, amelynek kérdésével munkánk elméleti részében részletesen is foglalkozunk, egyszerre forgatja fel a társadalom, a kultúra és a gazdaság területét. A változások sebessége, volumene és hatása korábban nem látott méreteket ölt. Olyan technológiák összessége változtatja meg világunkat, mint a 3D nyomtatás, a robotok, a mobileszközök, a mindenhol jelen lévő informatika, a big data, az önjáró járművek vagy az új típusú orvosdiagnosztikai eszközök. Az említett technológiák szinergiája új termékek és szolgáltatások megjelenéséhez vezet, hosszú távon új kompetenciák és képességek, rendszerszinten pedig habitusok születését indukálja.1

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave