Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Szemléltetésből szemléletmód

Ahhoz, hogy megértsük a digitális pedagógia lényegét, meg kell ismernünk azt a folyamatot is, amelynek során megtörtént az elektronikus számítógépek funkcióváltása, és amelynek végeredménye, hogy a jelenben a társadalom valamennyi alrendszerébe beépültek, beleértve a tanítás és tanulás folyamatait is, miközben a fejlesztések a mesterséges intelligencia terén várhatóan az információs társadalom további látványos transzformációjához vezetnek majd. Kevés hasonló példa akad a technológia történetében, amikor egy adott feladatsor – alapvetően aritmetikai műveletek – elvégzésére fejlesztett gép végül egészen más területen válik dominánssá. Ez történt a computerekkel. A változást két metaforával írhatjuk le, hiszen az 1940-es években alkotott óriásgépek gyomrába még besétáltak a kezelőik, a jelenben viszont legszemélyesebb számítógépüket – az okostelefonokat – már a tenyerükön hordozzák az információs társadalom polgárai. A változás során a számítógépek egyre nagyobb és nagyobb szerepet kaptak a kommunikációs folyamatokban, illetve a médiatartalmak előállításában, végül pedig az oktatásban is.1

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave