Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Memex

Vannevar Bush a Scientific Research and Development nevű intézmény vezetőjeként az 1940-es években sikeres együttműködést épített ki az Egyesült Államok hadserege és az egyetemek között. Ennek keretében az oktatási intézmények jelentős kutatási támogatáshoz jutottak, eredményeiket pedig a hadsereg hasznosította. Bush maga is kutatásokat folytatott. Víziójának része volt a már bemutatott Memexnek nevezett gép, amelynek az lett volna a szerepe, hogy segítse az egyre halmozódó tudásmennyiségben való eligazodást.1 Az asztalméretű Memex mikrofilmen tárolta volna az információkat, a dokumentumok közötti tartalmi linkelést pedig útvonalvágók végezték. Az igazi újdonság azonban az adatok rögzítése volt. A hierarchikus könyvtári rendszerrel szemben az emberi asszociációkhoz hasonlóan történt. Ez a mai világháló és a linkekkel összekötött (oktatási) tartalmak filozófiájának alapja.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave