Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A világháló

Az 1990-es évektől a társadalom számítógéphez fűződő viszonyában az interaktív tartalom megjelenése és térhódítása, valamint az élményszerűség előtérbe kerülése hozott változást. A személyi számítógép részéről a több funkciót egyszerre ellátni képes, könnyen kezelhető operációs rendszer megjelenése és az eszközök megfizethetősége biztosította a technika elterjedését. Az 1990-es évektől a hálózat is egyre inkább mindenhol jelenlévővé vált. Kibontakozott az a társadalmi és kulturális forradalom, amely a mai napig tart. Annak következményeként, hogy az informatikai eszközök ára csökkent, a hálózatra való kapcsolódás pedig liberalizálódott, a mindennapi felhasználók, a társadalom különböző rétegeihez tartozó egyének már könnyen csatlakozhattak az internetre. Ezeknek a közösségeknek a tagjai addig ismeretlen információbőséggel találkoztak, és a számítógépet egyre gyakrabban tanulásra is használták.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave