Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Donald külső szimbolikus tára

A kulturális evolúció elméletét Merlin Donald dolgozta ki. Donald teóriája szerint az ember elméje és kognitív képességei több fejlődési szakaszon mentek keresztül, amíg elérték mai szintjüket.1 Mivel az infokommunikációs forradalom éppen most zajlik, a jelenben még nem tudjuk megmondani, hogy a képernyő, az adatbázisokba kihelyezett tudás és ezen tudás a hipetextualitás szabályainak engedelmeskedő összelinkelése, illetve multimediális és interaktív környezetbe helyezése milyen hatással lesznek az emberi kognícióra. Habár az agykutatás és a kognitív pszichológia az elmúlt évtizedekben jelentős fejlődésen ment keresztül, a mai tudomány még számos folyamatot és jelenséget nem tud megmagyarázni. Ilyen például az emberi tudat vagy az elme működésének pontos leírása. Véleményünk szerint annak megértéséhez, hogy milyen kapcsolat van a digitális pedagógia ernyője alá vont jelenségegyüttes, főként az emberi elme és a tanulás között, az antropológusok, kultúrakutatók és pszichológusok elméleteit és kutatásait kell segítségül hívnunk.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave