Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Turing hagymahéja

Az 1940-es évektől kezdődően az agy komputációs tevékenységének egyre nagyobb részét fokozatosan átvették az algoritmusok. Kevés hasonló példa akad az emberi elme által tervezett technológia történetében arra, hogy egy adott feladatsor elvégzésére fejlesztett gépek végül egészen más területen váljanak dominánssá. Ez történt a computerekkel, amelyek az évtizedek során – eltávolodva eredeti feladatuktól, a kutatókat, közgazdászokat vagy más szakembereket segítő kalkulációktól – egyre nagyobb és nagyobb szerepet kaptak nem csupán a kommunikációs folyamatokban, a médiatartalmak előállításában, továbbításában és megjelenítésében, de a szemléltetésben és a tanulási folyamatokban is. A kezdetben monitor nélküli eszközök idővel rendkívül valósághű megjelenítésre képes kijelzővel egészültek ki, elterjesztették a másodlagos írásbeliség és az ultranagy felbontású képek kultúráját. A gépek működését ma már a hálózati együttműködés definiálja, miközben minden korábbi technológiánál erőteljesebben formálják át a társadalom szerkezetét, ezzel együtt pedig a tanítás és tanulás folyamatait is.1

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave