Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


A végtelen görgetés gyermekei

Az információhoz való hozzáférés sebességének felgyorsulása jelentős változásokon ment keresztül, mióta a kommunikációs folyamatok és a digitális médiaplatformok beépültek a társadalom alrétegeibe. A jelenség azzal is magyarázható, mint már láttuk, hogy a világháló mindennapi életbe való beépülésének következményeként radikálisan megváltozott az információszerzés, az olvasás, valamint a tanulás mechanizmusa is. Ennek következtében az egyének részéről ma már igény mutatkozik az ismeretek gyors megszerzésére. Ez a megállapítás egyaránt érvényes a közoktatásra, a felsőoktatásra, a nem formális és élethosszig tartó tanulásra is. Az okok közé sorolhatjuk az igényt és a kényszert, hogy gyors információsodrású világunkban minél gyorsabban férjünk hozzá az azonnal alkalmazható tudáshoz. A tudáshoz való gyors hozzáférés igényét erősítik a médiában lezajlott változások is. Amíg a nyomtatott sajtó egy nappal egy adott esemény bekövetkezése után tudósított róla, a rádióban és a televízióban már a következő híradásba bekerült, az interneten 90 perc alatt jár körbe egy hír. Amennyiben egy híroldal frissítése 30 percen keresztül szünetel, a hírek komoly leállásról szólnak. A tanulók okostelefonjaik segítségével szabadidejükben a közösségi média végtelenített, folyamatosan frissülő üzenőfalát görgetik. A médiatudomány ezt nevezi a már többször említett „infinite feed”-nek. Ezzel szemben a tankönyvek kötött terjedelme és tartalmi egységei a tanulók számára már statikusnak, „kőbe zárt”, így a gyakorlatban nehezen alkalmazható tudásnak tűnnek, és a közösségi médiához képest alacsony fokú élményszerűséget biztosítanak.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave