Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Képi fordulat és élményszerűség

W. J. T. Mitchell szerint a képi fordulat során a világot és az egyének identitását nemcsak leképezik, hanem mindinkább alakítják is az őket körülvevő képek. Mitchell részletezi, hogy a képek egyre nagyobb szerepet játszanak a társadalmi valóság konstruálásában.1 Ugyanakkor Golnhofer Erzsébet szerint „szembe kell nézni azzal a hatással is, amelyet a televíziózás, az internetes tanulás gyakorol a felnövekvő nemzedék kultúrájára. Kevesebbet olvasnak a diákok, de a felnőtteknél járatosabbak a képi információk befogadásában.”2 Csordás Hédi Virág kiemeli, hogy „a mai kor fiataljai az infokommunikációs eszközök használatát természetességgel élik meg”, ezért az irányított tanulásban a fontos szerep jut a videotartalmaknak.3

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave