Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Pedagógiai szempont: a mémek

A képi fordulat speciális szegmensét képviselik a mémek, amelyekről nem a kulturális evolúció szempontjából, hanem az osztálytermi szemléltetés és tevékenykedtetés kapcsán szólunk. A mémek az online kommunikáció – ezen belül a másodlagos írásbeliség – speciális típusát alkotják, amelyek gyorsan, virálisan és kaotikusan terjednek online. Röviden összefoglalva, a mémek a gondolatok legkisebb, még vagy már önmagukban is értelmes szöveges, képi vagy multimediális egységei, amelyek megbízhatóan és termékenyen másolódnak az egyik emberi agyból a másikba.1 A mém olyan replikátor, amely az egyének elméjét használja a megsokszorozódáshoz. Az emberi elme ugyanis kiválóan alkalmas mind a másolásra, mind az innovációra – legyen szó ötletekről, stílusokról, dalfoszlányokról vagy képekről.2 A mém ötleteket, szimbólumokat, popkulturális referenciákat és aktualitásokat hordoz. Valójában a környezetünkre, aktuális eseményekre, jelenségekre reflektáló gondolati egység, tömör formában megalkotott humoros tartalom. Élettartama, szavatossága is rövid, hiszen egy trend környezetében értelmezhető.

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave