Szűts Zoltán

A digitális pedagógia elmélete


Pedagógiai szempont: virtuális valóság és távoli jelenlét

Akármennyire próbálunk eltávolodni a technikai determináltság kényszerétől, el kell ismernünk, hogy az új valóságmetaforák közül kiemelkedő virtuális valóság (virtual reality, VR) alapvetően eszközfüggő. A virtuális valóság élményét digitális eszközök segítségével lehet biztosítani. Kezdetben a számítógépek kijelzője, a későbbiekben pedig okostelefonok, erre tervezett szemüvegek és különböző érzékelők tették lehetővé az elmélyülést és az irányítást. A jelenséget elméleti síkon megragadva elmondhatjuk, hogy a virtuális valóság szinkron létezést feltételez. Az egyik egy közeli (presence), míg a másik egy távoli (telepresence). Az utóbbi teszi lehetővé, hogy a felhasználó úgy vegyen részt távoli – virtuális – eseményekben, sőt alakítsa őket, mintha a helyszínen lenne. Mivel az észlelést telekommunikációs (digitális) technológiák mediatizálják, a felhasználó mindkét környezetet egyszerre érzékeli. Cselekvéssorozatát abban a fizikai térben hajtja végre, amelyben az eszközök is találhatók, míg a digitális média a virtuális valóság érzetét kelti.1

A digitális pedagógia elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 585 9

A kötet a digitalizáció és a hálózati lét természetéből fakadó pedagógiai kérdéseket az online kommunikáció és média kérdéseivel strukturális összefüggésben jeleníti meg. A mű célja a pedagógiai gyakorlattal szerves egészet alkotó elméleti keretrendszer megalkotása, amely közös nevelés-, illetve média- és kommunikációtudományi elveken alapszik.

Szűts Zoltán definíciója szerint a digitális pedagógia az osztálytermi vagy távoktatási módszertanok, gondolkodásmódok, szervezési folyamatok és munkaformák olyan egysége, amely infokommunikációs eszközökre, képernyőkre, adatbázisokra és digitális tartalmakra épül.

A szerző nem titkolt szándéka megtalálni az egyensúlyt a technooptimizmus és -pesszimizmus között, miközben lándzsát tör a tudatos digitálistechnológia-használat jól azonosítható előnyei mellett.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szuts-a-digitalis-pedagogia-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave