Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


A közhasznú foglalkoztatás munkaerőpiaci és társadalmi hatásai

A nemzetközi szakirodalom számos érvet sorakoztat fel a közfoglalkoztatás mellett és ellen egyaránt. Általánosságban az az értékelők véleménye, hogy amennyiben jól célzottak, a közmunkaprogramok az átmeneti foglalkoztatás biztosításával a szegénység elleni küzdelem és a szociális védőháló eszközei lehetnek, amennyiben nagyon hátrányos helyzetben lévő térségekre vagy speciális munkaerőpiaci csoportokra irányulnak (Subbarao et al., 2013; Ninno et al., 2009; Zimmermann, 2012; Siemiatycki, 2016; Martín-Antón et al., 2017; Bertrand, 2017). Ugyanakkor abban is egyetértenek a szakemberek, hogy ez a hatás is inkább csak rövid távon érvényesül, és akkor, ha a közmunkásbérek a minimálbérek alatt maradnak (Datta–Chakrabarti, 2016). A munkaerőpiaci esélyeket növelő és a reintegrációt elősegítő, aktív munkaerőpiaci programként azonban a közmunkaprogramok nem állják meg a helyüket, ráadásul meglehetősen költségesek is (Lal et al., 2010; Brown–Koettl, 2015). Használatukat gyakran indokolja gazdasági válsághelyzet, recesszió, amikor átmenetileg megnő a munkanélküliség, és csökken az aggregált kereslet (Martín-Antón et al., 2017; Dosi et al., 2018; Norton, 2018; Nguyet–Phung, 2018).

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave