Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Kulturális és közösségi tanulás roma közösségi házakban – Egy empirikus kutatás tapasztalatai az észak-magyarországi régióban

Jelen tanulmányunkban a felzárkózást és társadalmi integrációt szolgáló kulturális, nevelési és oktatási tevékenységet és annak folyamatait mutatjuk be roma közösségi házak esetében egy 2015–2016-ban lezajlott empirikus kutatás megállapításai alapján. Ebben a vizsgálatban az észak-magyarországi régióban a vizsgálat időszakában elérhető valamennyi (32 db) roma közösségi színtér általános és részletes elemzését végeztük el. Kiemelt szempontként a tevékenység, a szervezet és a finanszírozás vizsgálata jelentkezett. Úgy gondoljuk, hogy a roma házakban megjelenő oktatási, nevelési, valamint kulturális és közművelődési tevékenység kölcsönös, egymást kiegészítő és elmélyítő gyakorlata kulturális és közösségi tanulási folyamatnak tekinthető. Állításaink alátámasztására feltárjuk és elemezzük a közösségi és kulturális tanulás korábbi nemzetközi és hazai elméleti dimenzióit is. Részletesen bemutatjuk és csoportosítjuk azokat a szociokulturális tevékenységeket, amelyek a színterek életében meghatározó jelentőséggel bírnak a társadalmi integráció és felzárkózás szempontjából. Ezt követően mutatjuk be és elemezzük a kulturális és közösségi tanulás aspektusaiból is a roma közösségi színtereken megjelenő oktatási és nevelési tevékenységet, annak különböző változatait, valamint ezek illeszkedését a kulturális és közművelődési feladatokhoz. Az elméleti és empirikus tapasztalatok alapján a dolgozat összefoglaló részében bemutatjuk a közösségi tanulás pozitív és általánosítható mozzanatait, értékeit és jelentőségét.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave