Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Az interjúvizsgálat eredményei

A kérdőívekből adódó következtetéseket megerősítik a színterek vezetőivel készített interjúk tapasztalatai is.1 Az interjúalanyok többsége a közösségi színterek két fő céljának a felzárkózást és a társadalmi integráció segítését gondolta. Szerintük minden program és szolgáltatás meghatározóan ezt a két nagy célt szolgálja. A társadalmi integráció értelmezése és megközelítése azonban nem volt egységes közöttük. Éppen ezért is az integrációs, felzárkózási folyamatok segítése nem egy esetben más felfogás alapján történik. A házakban folyó szakmai munkát döntően a település nagysága, történelmi-társadalmi múltja, a helyben jelentkező szükségletek milyensége és mennyisége, a színterek vezetőinek elméleti felkészültsége, gyakorlati tapasztalata határozza meg. Az is fontos szempont, hogy a színterek milyen hagyományokkal rendelkeztek a társadalmi integrációs feladatok ellátása terén.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave