Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Felnőttkori tanulás a magyar és szlovák börtönökben

A tanulmány célja a Magyarország és Szlovákia börtöneiben folyó oktatási-képzési folyamatok és a fogvatartotti tanulási jellemzők hasonlóságainak és különbségeinek vizsgálata és összehasonlítása. Kutatásunkban arra kerestük a választ, hogy a magyar és a szlovák börtönrendszer fogvatartottak számára biztosított tanulási lehetőségei milyen mértékben járulnak hozzá a fogvatartottak reintegrációjához,1 ezen keresztül hozzájárulnak-e egy hatékonyabb börtönoktatási koncepció kidolgozásához. A magyar börtönstatisztikai adatok azt mutatják, hogy a szabadon bocsátottak 48,23 százaléka ismét bűnelkövetővé válik, és visszatér a börtönbe (Várkonyi, 2019). Kérdőíves és interjúkutatásunk kapcsán feltételeztük, hogy a fogvatartottak börtönben végzett tanulása segítheti a szabadulásukra való felkészülést, és csökkentheti a visszaesést (Gorgol–Sponsler, 2011). A kérdőívekből és az interjúkból nyert válaszok alapján kimondható, hogy a büntetés-végrehajtási intézmények a tanulási lehetőségek széles skálájának biztosításával és a fogvatartottak tanulásra való ösztönzésével törekednek a reintegrációs célok megvalósítására, emellett azonban megtalálhatók a börtönbeli tanulást gátló tényezők is, amelyek kiküszöbölésétől egy eredményesebb reintegráció megvalósulását várhatjuk.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave